Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Ako pôsobí očkovanie proti kliešťom?

    Dobry den,

    dcera ma 2,5roka a dali sme ju zatial 2x ockovat proti kliestom. Nasa doktorka nam k tomuto ale nepovedala ziadne podrobnosti a my sme si predtym tiez nezistovali o tomto ockovani nic. Od inej detskej lekarky som sa neskor dozvedela, ze to neodporuca, pretoze je ucinne len proti encefalitide a nechrani proti borelioze. A vraj, ked sa clovek da raz zaockovat, uz sa musi davat cely zivot, lebo ak s tym prestane, tak je nachylnost na ochorenia z kliestov este vyssia. Aky je vas nazor? Mam dat dceru preockovat aj treti krat, alebo radsej uz nie???
    Dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie naozaj nechráni proti boreli=oze, chráni proti ochoreniu prenášané kliešťami a spôsobené vírusom kliešťovej encephaltitidy. Ochrana je kompletná až po kompletnom zaočkovaní troma dávakmi a pretrváva tri až päť rokov, potom je potrebné a aj vhodné preočkovanie jednou dávkou vakcíny, aby ochrana trvala. Už po druhej dávke však ochrana proti ochoreniu nastupuje. To, že ochorenie by bolo u osôb očkovaných ale nepreočkovaných častejšie, že sú na neho náchylnejšie nie je pravda!!!