Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • otazocka

    Dobry den pani doktorka mam 16 mesacnu dcerku a chcela by som ju dat zaockovat proti kliestom.kolko davok by potrebovala?teda aky je ockovaci plan?a kedy je najlepsie ockovat?a aka je prosim vas cena?Mam skor uprednostnit ockovanie proti zltacke A?uz ma za sebou aj prevenar aj ockovanie proti ovcim kiahnam priorix-tetra o 6 tyzdnov ma dostat druhu davku.Za odpoved vopred dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    V tomto veku by som po dokončení očkovania proti ovčím kiahňam odporučila očkovanie proti žltačke typu A. Potrebuje dve dávky očkovacej látky, podané v intervale šesť až dvanásť mesiacov.Očkovanie proti liešťom je v tomto veku možné, odporúča sa začať v jesenných mesiacoch, potrebuje tri dávky očkovacej látky v intervale jeden mesiac druhá od prvej a šesť až dvanásť mesiacov tretia od druhej . Preočkovanie sa odporúča po troch až piatich rokoch jednou dávkou očkovacej látky. Očkovanie by som zvážila aj podľa toho, či sa tam, kde žijete často vyskytujú kliešte, či je už dieťa vo veku, kedy by mohlo kliešťa získaˇř a v neposlednej rade aj či sa pohybujete v oblasti, kde sú kliešte nakazené vírusom kliešťovej encephalititdy.