Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • otec mal kliesta

    , Autor: poradtepls

    Dobry den,
    Prosim Vas o radu.Muz si nasiel kliesta a nam zacalo vselico vrtat hlavou. Ak by nahodou ochorel na niektoru z chorob, ktore prenasaju, je tato prenosna z cloveka na cloveka? Mohlo by to ohrozit 2 rocneho syna? mam ho dat rychlo zaockovat? Je vakcina ucinna hned? Dakujem.
    Este by som sa chcela spytat, ci by ste odporucili ockovat, ak sice byvame v oblasti zo zvysenym vyskytom kliestov, ale chodime len bezne von pred panelak, do mestskeho parku a nie nejak hlboko do lesa. Velmi pekne dakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ochorenie sa z jedného človeka na druhého neprenesie, prenášajú ho len infikované kliešte.
    Ak často nachádzate na tele dieťatka kliešte / pretože tie môžu byť aj v parku nnie len v lese/ a ak žijete v oblasti, kde sú kliešte nakazené vírusom kliešťovej encephalititdy / to sa dozviete na úrade verejného zdravotníctva v okrese/, tak je vhodné očkovať už v tomto veku. Ak však je dieťatko zväčša oblečené, kliešte nemáva a ani nie sú vo vašej oblasti zaznamenané zvýšené nákazy klišťat, tak je možné s očkovaním počkať.