Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • očkovanie kliešťovou encephalitídou

    dobrý deň,chcem sa opýtať,chcela som dať dieťa zaočkovať proti kliešťovej encephalitíde,ale naša doktorka mi povedala,že ona to neodporúča.Je teda vhodné dať dieťa zaočkovať proti kliešťovej encephalitíde,keď už je také veľké množstvo tých kliešťov.Ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    neviem aké staré je vaše dieťa a kde bývate. Nie všade sú kliešte nakazené vírusom encefalitídy, zápalu mozgu. Ja som spočiatku tiež bola toho názoru, že toto očkovanie je vhodné len pre profesionálne exponovaných ľudí / lesníci a pod.ú. V poslednom čase som si svoj názor trochu poopravila a doporučujem očkovanie ,ale až od predškolského veku. Ak si rodičia prajú, je možné zaočkoať od veku jedného roka. Za oveľa dôležitejšie v našich končinách považujem očkovanie prti žltačke typu A.m