Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • ockovanie proti encefalitide

    dobry den,
    mala som mat tuto jar preockovanie po 3 rokoch vakcinou encepur proti kliestovej encefalitide. som vsak tehotna, termin porodu mam koncom aprila. chcem sa opytat, ci sa mozem dat zaockovat teraz, alebo po porode (planujem kojit), alebo pripadne radsej neriskovat a pockat az kym nebudem ani kojit?ked sa teraz nedam preockovat, budem musiet potom postupovat znovu ako keby som predtym nebola zaockovana vobec?
    Dakujem!

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie je potrebné zopakovať po troch až piatich rokoch, teda zatiaľ ste chránená. Očkovanie počas tehotenstva je kontraindikované, teda neprípustné. Počas kojenia sa očkovať môže. Na Vašom mieste by som počkala s očkovaním najmenej do skončenia šestonedelia, ale nič sa nestane, ak sa zaočkujete až na jeseň v októbri / pokiaľ nebudete zase tehotná/. Ak by ste z rôznych príčin nestihla očkovanie do piatich rokov, do siedmich rokov po očkovaní stačí zaočkovať jednou dávkou.