Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • očkovanie a možnosti ochorenia

    dcérka mala 1.4.2011 dva roky a všetky povinné očkovania absolvovala. Od jedného roku chodí do jasličiek kde sa ochorenie vyskytlo pre dvoma týždňami, ale mysleli sme si, že tým, že bola zaočkovaná, tak jej nehrozí nakazenie. je možné, že sa napriek tomu nakazila? ďakujem..

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Prišla do kontaktu s kiahňami, to je isté. Keďže je očkovaná, sú dve možnosti, buď ju očkovanie ochráni pred ochorením / ak má len jednu dávku a nebola preočkovaná druhou dávkou, tak je táto pravdepodobnosť 85 percent/ alebo ju asi z 15tich percent nechráni úplne, k ochoreniu dôjde ale predpokladá sa, že bude mať celkom ľahký priebeh bez komplikácií. Mám skúsenosť s oboma možnosťami, teda, že dieťa po kontakte s ochorením vôbec neochorelo, alebo jeden krát sa stalo, že po prvej dávake ochorelo, malo na celom telíčku 8 vyrážok a žiadnu teplotu.