Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Ovčie kiahne a očkovanie

    Dobrý deň,
    chcela by som sa opýtať na váš názor ohľadne očkovania proti kiahniam. Je možné, ak sa zaočkuje že už kiahne nedostane? a nie sú s týms spojené žiadne riziká? Zároveň by som sa chcela opýtať na váš názor očkovania proti kiahniam, nie je to len zisk pre farmaceutické spoločnosti?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pre farmaceutické spoločnosti je to zisk určite ale kto a za čo tie očkovacie látky, ktoré zachraňujú životy našich detí vyvinul? Snáď nespadli z neba?
    Ovčie kiahne nedostane ten, kto ich už prekonal alebo je zaočkovaný. V určitom veku ovčie kiahne zväčša prebiehajú bez komplikácií, niekedy majú veľmi závažný priebeh, niekedy závažné komplikácie a je možné aj celoživotné poškodenie, či úmrtie. Všetko závisí od okolností.
    Každé očkovanie je vpravenie očkovacej látky do organizmu a ako také vyvoláva buˇd primeranú, alebo niekedy aj nežiadúcu reakciu. Pomer nežiadúcich reakcií a kladného účinku očkovania v zmysle ochrany pred závažnými ochoreniami je výrazne vyšší v prospech ochrany.