Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Otázočka

    Dobrý deň.
    Chcela by som sa opýtať, keď dám svoje dieťa zaočkovať proti ovčím kiahňam, môže dostať ,môj syn ovčie kiahne, keď ho dám do kolektívu do jasličiek, v prípade, žeby sa tam vyskytli alebo vlastne celkovo bude chránené?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie chráni proti ochoreniu, teda dieťa, ktoré je dostatočne zaočkované by nemalo vôbec ochoreieť po kontakte s dieťaťom chorým na ovčie kiahne alebo tým, u ktorého sa toto ochorenie prejaví do dvoch dní po kontakte. opakovane pozorujem u mnou zaočkovaných detí, že naozaj ani pri dlhom a blízkom kontakte s dieťaťom ktoré je infekčné neochoreli. Záleží však od podaných dávok. Po podaní jednej dávky je pravdepdobnosť, že dieťa neochorie asi 85 percent /prípadné vzniknuté ochorenie máva ľahký priebeh/, pri podaní dvoch dávok takmer sto percent.