Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Prosba o radu

    Dobrý deň, mám 32 rokov, jedno dieťa 11.r., druhé tehotenstvo sa z nezistených príčin skončilo potratom v r. 2009. Chcela by som ešte ostať v druhom stave, avšak pracujem v dosť rizikovom prostredí, v materskej škole ako učiteľka. Pri podrobných vyšetreniach bolo zistené, že som ešte neprekonala ovčie kiahne a preto by som Vás prosila o radu o vhodnosti zaočkovania sa a Vášho názoru naň. Aká očkovacia látka by pripadala do úvahy a kde je možné ju zohnať.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Už som odpovedala, ale pre úplnosť. Ovičie kiahne je možné očkovať vakcínou varivax, neviem, či je navezená a varilrix, tá je tu určite. Očkuje sa dvoma dávkami interval je šesť týždňov až šesť mesiacov, neočkujú sa / v žiadnomprípade/ tehotné ženy, neoporúča sa po očkovaní tehotenstvo tri mesiace. Vo vašom prípade, vzhľadom na možnosť poškodenia plodu a novorodenca, očkovanie odporúčam