Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • očkovanie v roku 1964

    Narodila som sa v roku 1964 - chcela by som vedieť, či v tomto roku, resp. či v tom čase bolo očkovanie proti kiahniam tzv. povinné.
    Moje deti , keď mali 5-6 rokov mali kiahne a ja som ani od jedného nedostala.
    Podľa mojich vedomostí som mala bud kiahne alebo osípky, ale neviem ktoré. Už nemám možnosť sa spýtať svojich rodičov, nakoľko už nežijú a lekárske záznamy tiež nemám k dispozícii z tetjo doby.
    Teraz môj priamy kolega dostal kiahne pred piatimi dňami a ja mierne povedané mám strach, či to tiež nedostanem, kdeze celé dni sedíme oproti sebe v jednej kancelárii.
    Dakujem za odpoveˇ.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pravdepodobne ste kiahne prekonali, ke´d ste ich nedostali od svojich detí. Očkovanie proti kiahňam začalo až v deväťdesiatych rokoch minulého storočia, vaša generácia proti ovčím kiahňam očkovaná nie je. V každom prípade ste zaočkovaná prtoi pravým kiahňam, to sa teraz neočkuje, pretože ochorenie bolo / práve vďaka očkovaniu/ vymítené z povrchu zemského.