Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • poradňa o očkovaní

    Dobrý deň pani doktorka, chcela by som sa opýtať prečo mi obvodný lekár na otázku očkovania proti kiahňam v dospelosti tvrdil, že nie je možné očkovanie treba to prekonať a s pomocou homeopatík sa zmierňuje ich priebeh. Mám 32 rokov a 13 mesačného syna, ktorého by som tiež chcela dať zaočkovať. Kiahne som v detstve neprekonala a obávam sa, že aj ja by som ich dostala. Prosím vás o radu, či sa mám dať zaočkovať a názov vakcíny. Ďakujem za radu.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie v dospelosti ako aj v detstve je možné. Vo vašom prípade, by som najskôr zistila, či ste predsa len kiahne nerekonali, dá sa to serologickým vyšetrením, ktoré si pacient hradí sám, stojí cca 30 eur. Ak ste ich naozaj nerpekoanli, je očkovanie možné dvoma dávkami očkovacej látky v odstupe 6 týždňov až šesť mesiacov, očkovacia látka sa volá varillrix. Vášho synčeka môže v 15tich mesiacoch očkovať v rámci povinného očkvoania proti osýpkam, mumspu a ružienke očkovacou látkou , ktorá obsahuje aj zložuku proti kiahňam. Stojí cca 50 eur. Je možné o 6 týždňov až 6 mesiacov preočkovať opäť jednozložkovou očkovacou látkou varilrix.