Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • preockovanie vakcinou proti kiahnam

    dobry den pani doktorka,
    chcela by som sa vas opytat ohladom preockovania proti kiahnam. Zvazujem dat zaockovat svojho 2 a pol rocneho synceka vakcinou proti kiahnam, docitala som sa, ze sa po prvej davke preockuvava o 6 tyzdnov az 6 mesiacov a ochrana by mala byt takmer 100%. Lenze ochrana sa nezabezbecuje na cely zivot, tak ako po prekonani ochorenia. A tu je moja otazka: kedy by sa malo znova preockovat , nakolko sa neda urcit, do kedy je dieta chranene, do veku 10, 15 rokov? Teda sa v tom veku ma znova preockovat?
    Dakujem krasne za odpoved a prajem pekny den.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Vývoj očkovania proti tomuto ochoreniu aj protilátok proti nemu je prísne sledovaný. Momentálne sa odporúča očkovacia schéma taká, kedy sa po prvej dávke druhá podá o 4 až 8 týždňov. Zatiaľ sa ani v krajinách, kde sa očkuje dlhodobo / USA/ neukazuje potreba preočkovania. Takže na to, kedy a či bude potrebné očkovanie neviem odpovedať.