Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Lokálne fľaky

    Dobrý deň MUDr. Špániková, chcela by som sa informovať: min. rok v novembri 2010 som sa dala očkovať proti chrípke. Po dvoch týždňoch sa mi po tele vyhodili červené svrbiace fľaky. Brala som na kožnom v Žiline 15 infúzií s dexamedom. Potom som bola hospitalizovaná v Martine, lebo mi už začala puchnúť tvár. Skončila som s liečbou denerel, merdol, dithiaden s postupným vysadzovaním. Fľaky a opuchy zmizli s tým, že mi povedali, že mám zníženú imunitu- ostatné krvné testy boli v poriadku a môže to prejisť do chronického stavu. V poslednom mesiaci sa mi zas začali objavovať svrbiace fľaky ale už len na ušiach a tvári s opuchom. Chcem sa spýtať či to je ozaj znížená imunita a ako mám postupovať.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Jedná sa o alergické prejavy pravdepodobne. v každom prípôade by som považovla za správne vyšetrenie u vášho lekára, eventuálne aj imunologa. je potrebné sledovať, či príčinou nie je nejaká potravina, keďže je to znova na jeseň / napríklad hrozno, je obdobie burčiaku a podobne/. Podobné prejavy som pozorovala u pacientky s nákazou parazita ascaris lubricoides. Je častý, ak máte záhradu, z ktorej konzumujete zeleninu a hnojíte fekáliami. Vyšetrenie na parazita musí spraviť skúsený parazitolog zo stolice pacient.a