Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Nutnosť očkovania

    Dobrý deň, mám 2 mesačnú dcérku a chcela by som sa opýtať, či je vôbec nutné dať zaočkovať dieťa (okrem povinných očkovaní)? Pretože je to v tomto období veľký "boom", v TV reklamy atď., nejde len o spôsob zárobku? My sme neboli zaočkovaní a žiadne vážnejšie choroby sme neprekonali. Je potrebné narúšať imunitu dieťaťa? A keď to je dôležité, ktoré očkovania odporúčate? Lebo ich je strašne veľa...

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Odpoveď na vašu otázku musím začať informáciou, že očkovanie v žiadnom prípade nenarúša imunitu dieťaťa, práve naopak zvyšuje ju proti konkrétnym ochoreniam. Vývoj a výroba očkovacej látky je zložitá a drahá a je prirodzené, že následuje aj informácia o možnosti očkovania. Tie očkovacie látky a ochorenia, ktoré máte pravdepodobne na mysli sú ochorenia, ktoré nie sú také časté ako tie, proti ktorým sa očkuje už dávno / čierny kašeľ, záškrt a podobne/ ale sú rovnako závažné s ťažkým, často zle končiacim priebehom. Ja som opakovane hovorila, že rozhodnutie o očkovaní proti týmto ochoreniam, hlavne proti pneumokokom, je "kebológia" keby ste vedeli, že vaše dieťa neochorie, nedali by ste očkovať. Keby však vaše dieťa ochorelo, skončilo s vážnym stavom v nemocnici, sama si budete vyčítať, že ste dieťatko nenechali očkovať. pretože je dokázané, že očkovanie proti týmto závažným ochoreniam chráni. Vo veku vášho dieťatka je vhodné uvažovať nad očkovaním proti pneumokokovej infekcii a proti infekcii spôsobenej rotavírusmi.