Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Prevenar,Rotarix,Infarix

    Dobrý deň p. doktorka, chcela by som sa opýtať - náš syn (6m) má za sebou prvé dávky všetkých troch vakcín. Na 5 mes. mu ale zahnisalo plece po TBC. Už mesiac to liečime, hojí sa to, ale veľmi pomaly. Všade sa odporúča ukončiť očk. Rotarix-om do 6m. Na pneumológii nám však povedali, že pokiaľ má plece ešte takéto, musíme čakať so všetkými očkovaniami. Neminú sa teda vakcíny účinku, keď nie sú dodržané lehoty očkovania? Majú aspoň tie prvé dávky nejaký ochranný účinok? Pýtam sa, pretože vlastne aj to povinné očkovanie sa oddaľuje... Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Už prvé dávky majú ochranný účinok, opakované dávky sú tzv posilňujúce. Musí sa mu zhojiť práve reakcia po očkovaní tbc, aby mohol byť ďalej očkovaný. Podľa stavu reakcie na pliecku sa dohodnite s lekárom, ktorý to ošetruje na čo navčasnejšom očkovaní proti rotavirom, teda rotarixom.