Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Ktoré očkovanie?

    Veľmi pekne Vám ďakujem za odpoveď, tiež si myslím, že keď nemá teplotu, môžeme ísť na chvíľu von. Ešte Vás prosím o jednu radu :)- ale Vás otravujem, že? Aké očkovanie by Ste nám ešte odporučili? Máme len povinné a Prevenar- dcérka má 19 mesiacov. Teraz sa dosť hovorí o tých kliešťoch- to píšete, že stačí neskôr, ale čo ostatné vakcíny /žltačka.../? Ďakujem a pekný deň

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Ja nerada používam slovo odporúčam. myslím, že stačí, ak svojich pacientov informujem, pri nepovinných očkovanciach sú rodičia tí, ktorí nakoniec rozhodnú, ktoré ochorenia nechajú dieťaťu zaočkovať.
    Za vhodné považujem v tomto veku očkovanie poti žltačke typu A. Očkuje sa dvoma dávkami v intervale pol roka až rok. Dieťa je po oboch dávkach chráneneé celoživotne proti tomuto, nie síce život ohrozujúcemu ale veľmi nepríjemnému a pomerne častému ochoreniu. Pri nákaze musí byť každé dieťa hospitalizované, pol roka má diétu a prísny zákaz zvýšenej telesnej aktivity, športu a slnenia.