Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • (ne)očkovanie

    Dobrý deň!
    Mám 3 ročnú dcéru ktorá ide od septembra do škôlky. Po celé tri roky nebývala vôbec chorá, len raz mala vírusové ochorenie. Chcem sa spýtať či by som mala dať dieťa zaočkovať alebo netreba. Teraz sa nám narodilo druhé dieťa (má 1 mesiac) a tiež sa aj u nej chcem spýtať či ju mám alebo nemám dať zaočkovať.
    ďakujem za odpopveď

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Zaočkovať musíte dať obidve proti ochoreniam, proti ktorým sa očkuje povinne.
    Pravdepodobne chcete vedieť, či ich máte dať zaočkovať proti iným ochoreniam, ktoré nepatria medzi povinné očkovania.
    Ja vám neviem/ a ni nemôžem/ povedať áno alebo nie. Získajte si čo najviac informáciií, aj na tejto stránke som už na mnohé otázky podrobne odpovedala a musíte sa sama rozhodnúť o očkovaní.
    Pri vašom rozhodovaní vám možno pomôže logická úvaha: ak dieťa proti niektorému ochoreniu má protilátky, neochorie, ak protilátky nemá, ochorie. Protilátky je možné získať prekonaním ochorenia alebo aktívnou imunizáciou, teda očkovaním. Prekonávanie ochorenia má určité úskalia, napríklad závažný priebeh s komplikáciami. Očkovanie má tiež svoje úskalia, napríklad závažnejšia reakcia po očkovaní.