Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Prevenar a Havrix

    Dobrý deň,
    dcéra má 13 mesiacov a chcela by som ju dať zaočkovať proti pneumokokom a hepatitíde A. Dajú sa očkovať naraz? o 2 mesiace je povinné 15 mesačné očkovanie myslím že Priorix. Doktorka mi však práve povedala že nemôže teraz očkovať Prevenar a o 2 mesiace povinné že to nejde krížom krážom. Ideme však na dovolenku do Bulharska čo je rozikovou krajnou hepat.A. Rada by som trvala na schéme teraz Prevenar+Havrix, a o 2 mesiace preočkovanie Prevenar a povinné 15 mesačné Priorix. Je to takto v poriadku? Ďakujem pekne.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Je to tak úplne v poriadku ale každý lekár má svoj prístup k očkovaniu a svoje skúsenosti a nie je prípustné, aby pacient diktoval, čo má lekár robiť.Za očkovanie je zodpovedný lekár, každé očkovanie môže mať aj nežiadúce účinky a chápem lekára, že nechce aplikovať dve očkovacie látky naraz, pretože pri prípadnej reakcii by nemusel vedieť, ktorá očkovacia látka bola jej príčinou. Ja by som zaočkovala nejprv Prevenar, o dva týždne Hepatitidu A a o mesiac po hepatitide A môže ísť očkovanie PRIORIX. Preočkovanie Prevenar je možné aj po uplynutí dvoch mesiacov. .