Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • odkedy sa dá očkovať

    Dobrý deň!

    Chcela by som sa opýtať od akého veku je možné dať zaočkovať dieťa proti hepatitíde typu A, proti encefalitíde a borelióze. Mám 7 mesačného syna, je to možné už v tomto veku? A ešte sa chcem opýtať či sa môžem dať ja zaočkovať, keď kojím. Nebude to mať negatívny vplyv na dieťaťko?

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Očkovanie proti borelióze zatiaľ neexistuje, vakcína je vo vývoji.
    Kojaca matka /nie tehotná/ sa môže nechať zaočkovať, kojenie nie je kontraindikácia očkovania.
    Žltačka typu A sa môže očkovať po dovŕšení jedného roka, ja to však doporučujem a začínam očkovať po základnom povinnom očkovaní, teda najskôr po dovŕšení 16 mesiaca / posledné povinné očkovanie je po dovŕšení 15 mesiaca a po jeho aplikácii môže byť ďalšie očkovania najskôr o 4 týždne. Takže to skôr nevychádza.V prípadoch, že dieťa cestuje do oblasti so zvýšeným výskytom žltačky typu A, očkujem po dovŕšení jedného roka.
    Pravdepodobne myslíte kliešťovú encephalitidu. Tam závisí od toho v akej oblasti sa dieťa pohybuje, ak je oblasť endemická /kliešte sú nakazené vírusom spôsobujúcim ochorenie/ pre výskyt tohto ochorenia a nákaza pravdepdobná/ dieťa sa pohybuje samé po lúkach, v lese často/, dá sa tiež očkovať po dovŕšení jedného roka. U mladších detí by to ani nemalo zmysel, veď ešte nebehajú samé po zemi.