Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Množstvo mlieka a intervaly medzi nimi

    , Autor: Bibi22

    Dobrý deň. Mala by som otázočku ohľadom množstvo mlieka v závislosti od veku či váhy dieťatka a intervalu medzi jednotlivými dávkami. Mám synčeka ktorý o týždeň bude mať 3 mesiace. Sme na Beba comfort hmo 1. Počas dňa mu dávam 90 ml každé 3 hodiny. O 18.00 mu dávam 120 ml a o 3 hodiny nato opäť 120 ml. Potom si pýta po 6tich hodinách o 3tej ráno, kde mu dávam 90ml a pokračujem už v 3 hodinových intervaloch s 90ml opäť až do večera do 18tej. Avšak stalo sa mi, že už 3 dní po sebe mi ráno po tých šiestich hodinách vydržal už len 2 hodiny, tak som mu to zmenila ráno o 3tej na 120 ml. Vydrží už 3 hodiny. Nastal však problém s tým, že mi začal grcat, neviem či je tým pádom prejedeny, alebo si zvyká na vyššiu dávku, no neviem. Prvý mesiac mi grcal tiež ale to sme mali kombináciu materského a umelého mlieka a to mu nerobilo dobre. Potom sme prešli iba na umelé a mesiac bolo dobre vôbec mi už negrckal. A teraz po zvýšení dávky začal opäť grcat. Naša lekárka tvrdí, že dávkovanie na mlieku nie je správne, že toho sa nemám držať, ale nepovedala čo teda robiť. Chcela som sa opýtať, viem že sa to presne nedá, každé dieťa je iné či je nejako dané koľko má dieťa piť vzhľadom na vek, či váhu a aké tam majú byť časové odstupy. Keď zavediem 120 ml treba napr. 4 hodinove odstupy medzi dávkami? Koľko má teda dieťa spapať ? Ide to od ml a podla toho odstupy času? Je potrebné dieťa cez deň budiť po 3 hodinách na jedlo? V noci treba dieťa budiť na jedlo, alebo ho nechať, že ono si vypýta, či je nejaký časový strop napr. 6 hodín môže dieťa spať v noci a potom ho budiť? Alebo to je v závislosti od veku dieťaťa? Ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Strašne to komplikujete. Keby bol kojený, papal by možno každé dve hodiny, a potom niekoľko hodín spal. Ani umelo živené dieťa nestrčíte do časovej tabuľky. Nech pije kedy chce a koľko chce, býva to však naozaj zväčša každé tri hodiny s pauzou ideálne v noci 6 hodín pravdaže ako rastie apriberá, je potrebné na dávku spraviť viac mlieka, nenapísali ste koľko váži, ale je to cca 120-150 ml na jeden kg hmotnosti v tomto veku na 24 hodín