Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Vylúčenie mlieka zo stravy matky

    , Autor: Lili112

    Dobrý deň, mám doma 7 týždňovú dcérku, plne ju dojčím. Máme problém s bruškom, nejem strukoviny, chlieb len starší a naozaj len občas, a vylúčila som prevenčne mliečne veci ak by jej vadila.bielkovina kravského mlieka. Práve na to sa chcem spýtať. Ako je to s alergiou na BKM? Ak teraz po jej vylúčení bolesti bruška ustúpia, znamená to že mliečne nemôžem pokiaľ ju chcem dojčiť? Alebo môžem po nejakom čase postupne zaviesť aj mliečne? Ďakujem za odpoveď

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Bolesti bruška nie sú prejavom alergie na bielkovinu kravského mlieka. To býva zväčša krv v stolici alebo prejavy na koži. Takže zatiaľ by som do bez mliečnej diéty nešla.
    Odporúčam naozaj sledovať stravu a zistiť, či po niečom sú bolesti bruška intenzívnejšie. Zväčša sa však na niče nepríde, pokiaľ naozaj dávate pozor na nafukujúce jedlá. Ani neodporúčam držať žiadnu diétu. Bolesti bruška bývajú z toho, že dieťatko si musí zvyknúť na naplnené bruško / v maternici bolo prázdne/ niekedy má viac plynov, vtedy naozaj môže pomôcť espumisan alebo coli prev. Nikedy pomôžu aj masáže v smere hodinových ručičiek aj s pomocou mastičky, napríklad proti nafukovaniu, pupík.....Tiež niekedy pomôže uložiť bábätko na bruško na teplú plienku. Tieto problémy sú prechodné a postupne ustúpia