Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Plač pri dojčení

    , Autor: Veratko

    Dobrý deň. Môj 3-mesačný synček už dlhšiu dobu plače pri kŕmení. Niekedy si ho len položím, ľahnem si k nemu, že ideme papať a hneď spustí veľký plač. Niekedy sa prisaje niekedy nie. Väčšinou sa podarí ho ukľudniť len cumlíkom, alebo mu musím ponúknuť druhý prsník a až to zaberie. Väčšinou mi odmieta pravý a z ľavého papká dobre. I keď aj na ten sa niekedy nechce prisať a len plačká. Dojčím ho v pokoji, nič nás neruší, u mňa žiadne zmeny nenastali. Polohy som skúšala meniť, to nezaberalo, kedysi sme papali aj na mojich rukách, teraz to ide len ležmo. V noci prevažne hneď začne papkať, ale aj vtedy niekedy zvykne plakať. Poslednú dobu si veľmi cmúľa pästičku a najnovšie aj spodnú peru - asi pôjdu zúbky. Stále sa len dojčíme a z fľašky ešte nepil. ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Robíte dobre, že dojčíte aj napriek "štrajku" bábatka. Niekedy musíme byť veľmi trpezlivé a dieťatku sa prispôsobiť.
    To, že si cmúľa pästičku je dôkaz toho, že objavuje svet a objavil ručičku, čo už iné môže v polohe v akej sa nachádza. Podobne spodnú peru. Nie je to dôkaz ani predzvesť, že pôjdu zúbky.
    Dôvodom jeho štrajkovania pri kojení môže byť skôr to, že ste dostali menzes alebo, že ste začali chudnúť, beháte, možno konzumujete viac zeleniny, slané veci, môže sa to odraziť na chuti mlieka.
    Zvážte, čo by mohlo byť príčinou podľa týchto informácií.
    Moja skúsenosť je, že štrajk je prechodný, máte správny prístup, že trpezlivo počkáte kým sa chytí, kojíte v pokojnej atmosfére, v polohe aká mu vyhovuje. Situácia sa určite upokojí.