Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • klobuciky

    , Autor: bibusky777

    dobrý deň. chcela by som sa opýtať, moja dcérka sa už po narodení odmietala prisat na prsník. Skúšali sme všetky možné spôsoby, radili nám poradkyne, doktorky. nič nepomohlo. nakoniec mi v nemocnici ako poslednú možnosť poradili klobuciky. Malinka sa s nimi napapa a je spokojná. no prešiel mesiac a ja začínam mať problémy s mlieckom. do teraz som ho mala viac ako dosť, tielko samovoľne, odsavala som. no teraz mam pocit ze je ho akosi pomenej, mala sa nenapapa tak ako pred tým, skúšam ju stále nechávať prisat sa, ale to odmieta. S klobucikom jej to ide ťažšie keďže mliečko už tak netečie.snašim sa naďalej odsavat no už ho ide stále menej. Večer jej musím ohriat moje mliečko a dat z fľašky aby sa dosť napapala a bojím sa, aby som celkom mlieko nestratila. Pijem dosť tekutín, pijem čaje určené počas kojenia, oddychujem, v žiadnom veľkom strese niesom. Čím to môže teda byť? ďakujem

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Klobúčiky je potrebné niekedy použiť, vôbec nič proti tomu nemám ale je potrebné ich občas odložiť a nechať dieťatko olizovať dvorec a bradavku, pretože to je najväčší stimul pre produkciu hormónu a zvýšenie tvorby mlieka. Okrem toho, ak je vpáčená bradavky, pomocou klobúčika a sania dieťatka sa zvykne pekne vytiahnuť a od klobúčika sa môže upustiť.
    Nemyslím si, že je potrebné mlieko odsávať, neviem prečo to robíte. Odsávame len vtedy, keď po nakojení ostáva prsník napätý a bolestivý, pokiaľ to tak nie je, nie je ani dôvod odsávať mlieko.
    Odporúčam upokojiť sa, prikladať dieťatko vždy, keď vidíte, že by chcelo piť prvých 8 týždňov kojiť 8 až 20 x denne je normálne. Neodsávať / okrem prípadov ako som hore uviedla/, dieťatko vždy priložiť. Kojiť v pokojnom, tichom prostredí, niekedy aj v miernom šere. Sledovať mokré plienky dieťatka, má ich byť za 24 hodín 5 až 8 najmenej. Dieťatku okrem mlieka nie je potrebné dávať žiadne iné tekutiny - teda vodu, čaj a podobne.