Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • neznasanlivost kravskeho mlieka v strave matky

    , Autor: zuzi78

    Dobry den. Mam dve dcerky. Starsia ma cez dva roky a mladsia 4 tyzdne. Starsiu som dojcila rok a dojcenie sa dobre rozbelo aj s mladsou dcerou. Ked som zacinala dojcit starsiu, mavala strasne koliky a postupne som odhalila pricinu - kravske mlieko a mliecne vyrobky v mojej strave. Po vyluceni sa urputne koliky stratili. Vcera sa mi potvrdilo, ze rovnaky problem ma aj mladsia dcerka. Vcera bol na obed perkelt, do ktoreho isla smotana. Zaujimalo by ma, ci sa vie, co konkretne deti drazdi. Je to laktoza? Lebo aj jogurt a Pribinacka som uz skusala a mam pocit, ze to mozno sposobilo dcerke mierne bolesti, ale nic zavazne. Bola som skor na pochybach, ci je to "ono". Na laktozu sa pytam preto, ze ak by to bola ona, mozem skusit upravene kravske mlieko bez laktozy alebo ovsene mlieko atd. Aby som si spestrila stravu. Ale ak by bola pricina inde, nebudem experimentovat a trapit ju. Za odpoved vopred velmi pekne dakujem.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Tieto problémy s spôsobené bielkovinou kravského mlieka, je to vlastne prenesená alergia na kravské mlieko. Vopred chcem ukľudniť, že to nemusí trvať celý život, dieťa sa s tým postupne vyrovná. Takže bezlaktózové potraviny vám nepomôžu. Na niekolko mesiacov naozaj vylúčte zo stravy bielkovinu kravského mlieka / sledujte aj obaly várobkov, mlieko je aj v chlebe, niektorých druhoch!/. Ovsené mlieko ryžové mlieko konzumovať môžete. Vápnik doplňte stravou bohatou na kvalitné mäso, eventuálne aj doplnkom vo forme šumivých tabliet kalcium c.