Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • plynatost a kozny problem

    dobry den,
    moj skoro pat mesacny syncek zacal mat asi pred 10 dnami problemy s plynatostou, zacal zle spavat, budi sa castejsie ako zvykol, "meta" sa zo strany na stranu. Aj cez den sa stale snazi tlacit, po papani (je plne kojeny) je spokojny len chvilu, alebo vobec, a potom zacne byt zase nepokojny, ale saje dobre a rovnako casto ako predtym.Ked bol mensi, nemal zasadne problemy s kolikou, preto sa mi nechce verit, ako mi mnohi hovoria, ze je to kolika, pretoze sa mi zda ze na to je uz velky. Stolicu ma 1-2x za den, hoci pred tym ako zacali tieto problemy to bolo aj 4x. Priblizne okolo rovnakeho casu ako zacali tieto problemy s bruskom sa mu objavili na kozi na krku dva cervene fliaciky suchsej koze asi velkosti 5 centov, na tvaricke a brade je vysypany malinkymi pluzgierikami, velmi maly vysyp ma aj na telicku (na bokoch). Nezda sa ze by ho to svrbelo, ale neprechadza to ani po pravidelnom masteni. Chcela som sa spytat na vas nazor ci tieto dve veci spolu suvisia, co by to mohlo byt, a hlavne akych vysetreni sa mam dozadovat aby sa zistila presna diagnoza. Ja som alergyk na roztoce, perie a niektore pele. Jem dost vela mliecnych a kyslomliecnych produktov. Vdaka

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Môžu to byť začínajúce prejavy atopickej dermatitidy, hovorí sa tomu aj detský ekzém. Alergia na bielkovinu kravského mlieka, ktorá môže byť aj prenesená cez matku, ktorá konzumuje mlieko a mliečne výrobky býva toho príčinou. Preto odporúčam vysadiť z vašej stravy všetko mlieko a mliečne výrobky, sledovať to napríklad aj v pečive alebo keksíkoch či koláčoch. proste striktná bez mliečna výživa. Trvá najmenej 14 dní, kým zistíte, či to pomáha. Dieťatku je vhodné pri takomto nafukovaní podávať espumisan, aj dva tri krát denne 10 až 25 kvapiek. Taktiež je vhodné podávať dieťatku probiotika. Pri pokračovaní ťažkostí je potrebné konzultovať lekára.