Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Vodny pruh?

    Dobry den pani lekarka,

    chcela by som sa spytat - mame prve dietatko, ma 17 dni, zistili mu obojstranny vodny pruh na vajickach, v stredu, vlastne sme to zistili doma pri prebalovani ze to nie je v poriadku a syncek nam hrozne moc plakal... postrasili nas ze bude treba operovat, poslali nas aj do BA na chirurgicku kliniku, kde synceka skontrolovali a vraj to operovat zatial netreba, ze takyto pruh vacsinou ako vznikne tak sa v 95% sam vstrebe. Je to pravda? synceka to velmi bolelo, hrozne nam plakal, nedal sa utisit. Viete mi o tomto pruhu povedat blizsie informacie? z coho to moze vzniknut? mavaju to deticky? naozaj by sa to malo same vstrebat? uz to vyzera aj na pohlad celkom dobre, trosku sa mu to popravilo..no mam stale strach. Predsa je malinky....a ja ustrachana maminka..
    moze mat s tym suvis napriklad aj bolest bruska? zda sa mi ze ho boli brusenko...neviem ako mu s tym pomoct.

    dakujem za odpoved...

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Bolesti bruška s týmto druhom pruhu zväčša nesúvisia, naozaj sa to zväčša vstrebá. Samozrejme je potrebné bábätko sledovať, aj ten lokálny nález, či sa nejako nemení. U dieťatka je dôležité sledovať ako priberá, ako papá, koľkokrát ciká, či má pravidelne stolicu, či nezvracia a ak áno ako a kedy. Toto všetko sa sleduje aj v poradni, kam budete pravidlen dochádzať. Taktiež tam vždy skontrolujú vajká a pruh. Neobávajte sa, vídame ho často a naozaj nie všetky sa musia operovať.