Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,423 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

Z dovodu cerpania DOVOLENKY
je poradna UZANKNUTA

 • Grcanie

  , Autor: Maaryen

  Dobrý večer chcela by som sa ešte opýtať či je problém v mlieku keď si bábätko grcne aj dve hodiny po kŕmení?Krmim ho väčšinou každé tri hodiny v noci vydrží aj päť až šesť hodín bez kŕmenia no cez deň aj tesne pred ďalším kŕmením sa ešte povracia a väčšinou po papani sa hneď aj pokaká nie vždy,ale väčšinou…ďakujem za odpoveď

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Nenapísali ste ako je dieťatko staré.
  Isté je, že ak dobre priberá, má dosť mokrých plienok, riadne sa vyvíja, tak tieto príznaky sú do jedného roka prítomné a neznamenajú ochorenie

Podobné otázky

 • Grcanie

  , Autor: katka-2706

  Ďakujem za odpoveď len keď mu dám normálne mlieko nie AR tak ide sneho von dosť.Ked sa napapa a vytiahnem mu fľašu tak stále plače

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Ak AR mlieko rieši jeho problém s vracaním a po ňom nevracia, tak je potebné, aby bol živený zatiaľ AR mliekom.
  Neviem koľko váži a koľko vypije,možno mu teba spraviť o niečo viac mlieka.

 • Prikrmovanie

  , Autor: eyeska

  Dobrý deň, dočítala som sa tu veľmi cenné rady ohľadom prikrmovania, za čo veľké ,,Ďakujem". Moja dcérka má 4 mesiace a týždeň, váži 5700 g, pôrodná váha bola 3660g. Dojčila som ju tri mesiace aj trošku. Teraz sme už skoro mesiac na Sunare, zo začiatku bolo všetko ok, ale potom začala po papaní dosť grcať a málo piť mlieka. Jej denná dávka bola 510 -620 ml.Boli sme na vyšetrenie na gastroenterológii. Grcanie ustúpilo,no denné dávky mliečka nezvýšila. Bojím sa aby nebola dehydrovaná, čajík úplne odmieta, niekedy sa mi podarí jej dať zopár lyžičiek prevarenej dojčenskej vody. Dosť sa potí a slintá. Plienky máme denne 5-6 ale spozorovala som, že ranná plienka po noci nie je taká plná ako inokedy.Od začiatku máme problém aj so stolicou, je pravidelná raz za deň, niekedy obdeň, ale je zelená a veľmi, veľmi vodnatá. Pani doktorka mi poradila podávať malej 20-30ml mrkvového odvaru osladeného glukopurom aby sa konzistencia stolice zmenila. Zmenila sa, no farba je stále rovnaká. Takže mrkvu jej už podávam 2x denne, mám to už pokladať že je to príkrm? Nechcela som začať s príkrmom tak skoro, chcela som počkať aspoň do piateho-šieteho mesiaca. Ale nezdá sa mi, že je dobré ostať iba na mrkve a mlieku. Ak jej mrkvu nedám, hneď sa zmení stolica na redšiu. Poraďte mi prosím, ako mám postupovať. Mam začať s príkrmom kvôli tomu, že pije málo mlieka? Myslím si, že s príkrmami sa zmení aj konzistencia stolice. Ďakujem za odpoveď.

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  S príkrmami sa určite zmení konzistencia stolice a môžete s nimi začaž po štvrtom mesiaci, pokiaľ dieťa dobre priberá, tak po piatom mesiaci, čo je myslím si váš prípad a nazoaj nie je správne zavedenie príkrmov odďalovať. .
  Podľa vašich informácií podľa mňa dieťaťu vôbec nič nie je!!!!!!!!!!!!!Grcanie je v tomto veku normálne, je potrebná konzervatívna liečba, dieťa po jedle veľmi nehojdať, nemanipulovať s ním, prípadne po napití podať jednu kávovú lyžičku gastrotus, niekedy to pomôže niekedy nie. je potrebné ho ukladať do zvýšenej polohy, teda podložiť predné nohy postieľky. Gastroesofageálny reflux majú takmer všetky deti a nie je potrebné vyšetrenie na gastroenterológii!!!!!pokiaľ to samozrejme nie je ochorenie, spojené s problémami , hlavne dýchacieho systému.
  Čo sa týka množsatva vypitého mlieka, to nie je potrebné tiež riešiť, v tom čase mala cca 5000 gramov, a dávka 620 ml je dostatočná. Možno by chcela mlieko piť časejšie, aj v noci, ako keď bola kojená. Je potrebné ho podávať aj v noci, ak to dieťa v tomto veku vyžaduje.
  Stolica akoo ju popisujete je tiež celkom v poriadku, kojenec môže mať stolicu riedku, niekedy zelenú, ba dokonca aj spenenú. Je to podľa toho, ako rýchlo prejdú zbytky zažívacím traktom, ako sa jednotlivé živiny vstrebávajú a vo vašom prípade to bolo pravdepodobne aj ukončením kojenia a prechdom na celkom umelúvýživu. Určite by som nepodávala čaj!!!!!!!!!!!!!ani mrkvový odvar, ak by ste chceli riešiť zažívací trakt je vhodné podávať probiotika, dlhdobo, niekoľko mesiacov.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: