Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Ako postupovať ďalej?

    , Autor: 1Zuzana1

    Dobrý deň, synček má 6 a pol mesiaca plne dojceny. Prikrmujem ho už mesiac a pol. Raňajky: jablko alebo polovica bananu, obed: mrkva zemiak hrások tekvica cuketa petrzlen (100 g) + maso, a na veceru trojzrna kasa robím ju len s vodou 100ml. Papa pekne takmer vždy všetko spapa. Chcem sa opýtať ako mam ďalej postupovať? Čo este zaradiť do jedálnička? Ak ešte nemá zubky môžem mu začať jedlo pučiť, alebo stále mixovat? Ako je to s mliečnu kasou?
    Ďakujem,

    Zuzana

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Pučiť alebo mixovať podľa toho, ako je dieťa ochotné konzumovať, aby sa nedusilo.
    Mliečnu kašu môže už v tomto veku, len z umelého mlieka, tak že do neho pridáte tú bezmliečnu, alebo mliečnu kašu, ktorú rozrobíte s vodou. Neodporúčam tie, ktoré majú rôune príchute. Podávajte trojzrnnú, krupicu, ryžovú alebo ovsenú. Určite nie špaldovú, pohánkovú a podobne. Po šiestom mesiaci už môže aj ovocie, len to, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu. Aj ovocný aj mäsovo zeleninovú príkrm môžete použiť aj komerčne vyrábané / nestlé, hipp hami/. Od ôsmeho mesiaca môže pol žltka 1-2 x týždenne, ak ho dobre znáša, nevynechávame mäso. Po deviatom mesiaci môže jogurt, biely s probiotickou flórou, z pasterizovaného mlieka. Nie ovčie, nie kozie nie zo salaša. Po desiatom mesiaci môže lúpanú červenú šošovicu. Občas na olovrant sušienky pre deti od nestlé, hami a pod. Do roka nesolíme. Ponúkame prevarenú ochladenú vodu cca 200 ml, nemusí toľko vypiť, len ponúkať ak by bol smädný.