Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Kedy dieťaťu ponúknuť mlieko po prikrme?

    , Autor: veve2019

    Dobrý deň pani doktorka ,
    Prosím o radu ohľadom príkrmov. Dcérka ma 7 mesiacov a priberá veľmi dobre, momentálne ma 8,5kg (Porodna vaha 3,2kg). Dcera je od 3.mesiaca výlučne na umelom mlieku a po ukončení 5.mesiaca sme začali prikrmovať a momentálne sme zaviedli aj tretí prikrm, kasu na večer. Chcem sa spýtať, koľko jedla dokopy (kombinácia prikrmu a mlieka) by malo dieťa dostať v jednej dávke jedla? Ide o to že dcéra spapa občas iba 100-130g prikrmu a váham či jej treba doplniť ešte mlieko (doteraz som jej vždy dala tak aby sme sa dostali spolu na 200g) V lepších prípadoch spapa aj 150-200g, vtedy jej už mlieko nedávam. Je to správny postup alebo odporúčate niečo zmeniť? Odporúčate zároveň s ponúkanim mlieka chvíľu po prikrme počkať alebo ho môžem dcere davat bezprostredne po prikrme? Ďakujem veľmi pekne

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    V tomto veku by som už po príkrme mlieko nepodávala, hlavne ak dieťa po skonzumovaní príslušnej dávky príkrmu / množstvo si určí dieťa/ neprejavuje hlad. Treba však cca 20 minút po príkrme ponúknuť / po obednom príkrme/ prevarenú ochladenú vodu, v horúcich dňoch aj viackrát denne nie len po príkrme. Zase netreba dieťa prelievať! Nepodávajte čaj ani ovocné šťavy alebo sladké tekutiny. Len vodu. Niekedy je dobré po mliečnej kaši, ktorú podávame pred kúpaním večerným zväčša, ešte pred spaním ponúknuť mlieko.