Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • enteroccocus faecalis

    , Autor: cherry1981

    Prosim Vas mam 6 mesacneho syna ktoremu odsavam moje mlieko a pije ho z flase. Davala som si robit rozbor materskeho mlieka kedze syn mal stafylokoka a nasla mi v nom bakteria enterococus faecalis. Hygienu dosledne dodrziavam. Ale mam v okoli dvorcov a bradaviek ekzem....bola som aj na koznom dala mi iba mast na premastnenie to nepomohlo. Citlivost mi z nalezu nevysla ziadna. Neviem ci ist na kozne a spomenut ze mi vysla tato bakteria, predpokladam ze je v tom ekzeme na kozi. Prsia ma hrozne svrbia a teraz neviem ci aj napriek tomu malemu nadalej podavat moje mlieko. Dakujem prosim poradte mi postup .

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Neviem, prečo ho nekojíte prirodzene.
    Enerococcus faecalis je baktéria bežne sa vyskytujúca v zažívacom trakte aj u zdravých detí, možno vôbec nie je súčasťou mlieka ale dostala sa tam z vašich rúk. Nevidím žiaden zmysel vo vyšetrovaní mlieka, keď je dieťa zdravé, dobre pije a dobre priberá. Svrbenie v oblasti bradaviek je spôsobené skôr prítomnosťou kvasiniek, netreba si prsníky umývať mydlom, len čistou vodou a sušiť. Na ekzém použite niektorý krém vhodný pre kojacie matky na bradavku, dostať v lekárni, zväčša lanolínové. Mali by ste užívať probiotika, kvalitné a dlhodobo. Poradia vám v lekárni.