Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,288 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Jedalnicek 9 mesačného babatka

  , Autor:

  Dobrý deň,
  syn má 9 mesiacov 8,5kg a chcem sa uistiť ci je jeho jedalnicek dostatočne pestrý a čo by mohol ešte papat. Syn bol do 5.mesiaca iba kojeny potom z dôvodu slabého priberania pediatrička kázala prikrmovať UM kúpili sme Hipp a takto sme fungovali do 8 mesiacov MM+UM s prikrmami sme začali pomaličky od 5.mesiaca. Teraz nás jedalnicek vyzerá takto:
  7:30 UM hipp cca 150ml
  10:00 cca 200g mliečna kaša buď ryzova kukuricna psenova alebo ovsena väčšinou instantné s popucenym banánom alebo presnidavkou (iba ovocie sa mi zda malo ci?)syn je jedak skúšali sme aj biely jogurt hollandia 3,5% s ovocim chcem sa opýtať ci ešte musím ovocie tepelne upravovať jablko hruška...Alebo staci nastruhat?
  13:00 cca 250-270g zeleniny už mal snad všetko aj cervenu šošovicu s maskom kralicie kuracie morčacie asi 5x do týždňa a 2x dávam zltok, ryža Bezvajecne cestoviny vývar + pridávam čajovú lyžičku repkoveho oleja dm bio od 4m neviem ci to je správne ci nemám používať radšej maslo alebo mast alebo olivový olej?
  17:00 opäť cca 200g mliečnej kase mal aj krupicovu ale bolelo ho brusko
  20:00 200ml UM hipp
  03:00 200ml UM hipp
  Neviem ci nepije veľa mlieka dokopy cca 550 ml a syn nechce vobec piť vodu ani caj z fľaše len po lyžičkách tak mu pridávam viac vody do príkrmov alebo feniklový caj ale má pocikane plienky a stolicu máva aj 4x za den skoro po každom jedle pekne kaka a je veľmi aktívny ale zatiaľ nechodí.

  Chcem sa opýtať čo ešte môže syn papat skusala som aj chlieb peciem domáci z kvasku spaldovo ražny ale moc nechcel ani rohlik. Občas spapa kukuricnu chrumku inak nemal nic ani žiadne keksy nic sladke slané.

  Dakujem veľmi pekne .

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Chrumky nie je dôvod podávať.
  Mäso by mal mať do roka denne cca 30 gramov, žĺtok 2x týždenne, od desiateho mesiaca môžete skúsiť aj celé vajce, dobre tepelne upravené, polovicu 2x týždenne.
  Ovocie môže aj čerstvé, ale nie kyslé a nastrúhané na sklenenom alebo umelohmotnom strúhadle.
  Zbytočne má veľa kaše, dopoludnia by som mu dala len ovocie, kašu možno ráno namiesto mlieka alebo po mlieku hneď. Určite kaše len pšeničné, ovsené, ryžové kukuričné, neodporúčam špaldovú, prosovú ani pohánkovú
  Jogurt do roka podávam len biely, s probiotickou florou, radšej doplniť čerstvým ovocím alebo presnídávkou ovocnou
  Keksík pokojne môžete podať ale len taký, ktorý je vhodný pre deti tohto veku, napríklad od hipp nestlé hero
  chlieb v tomto veku ešte nepodávame, obsahuje soľ deťom do roka nesolíme. Preto nepodávame ani bežne dostupné cestoviny. Olej odporúčam cca 5 kvapiek každý deň do mäsovozeleninového príkrmu, ideálne slnečnicový alebo olivový.
  Na pitie ponúkajte čistú prevarenú ochladenú vodu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: