Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,234 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Zavádzanie lepku a alergia

  , Autor: deniskap

  Dobrý deň, syn má 5,5 mesiaca, je plne dojčený a 3 týždne už pridávam na obed zeleninový pokrm. Koncom 4. mesiaca sa mu objavil exém a pediatrička povedala, že môže mať alergiu na niečo, čo z mojej stravy mu prejde do mliečka. Sledovala som reakcie na moju stravu a mám podozrenie, že je to z pečiva a teda z lepku. Chcem sa teda spýtať aký druh lepku mu môžem skúsiť dať a kedy a v prípade,že sa mu po tom exém zhorší, ako mám pokračovať? Mám naďalej dávať lepok, aby si zvykol alebo mu ho viac nedávať? Ďakujem

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Neverím, že je to alergia na leok, tá je enormne vzácna. Je rpavdou, že celiakia sa prejavuje aj ekzémom, ale až vo vyššom veku a nie je cez materské mlieko. Celiakia je vtedy, keď samotné dieťa konzumuje lepok. Ekzém, ktorý sa môže prejaviť ako reakcia na jedlo konzumované matkou je alergia na bielkovinu kravského mlieka, preto mamičkám. odporučíme pri prejavoch ekzému u dieťaťa obmedziť respektíve úplne vylúčiť zo stravy mlieko. a mliečne výrobky.
  Myslím, že ak je ekzém teraz stabilizovaný u dieťatka, pokračujte v podávní základných potravín postupne, tak ako sa to odporúča, teda vždy po zavedení novej potraviny 4 dni počkať ako zareaguje. Zaveďte najprv mäso, potom lepok / krupicu do mäsovozelinonvého príkrmu/ potom ovocie a nakoniec skúste mliečnu kašu/ samozrejme z umeléhomlieka, prípadne mliečnu kašu ale bez príchutí, poznám u nás len babylove gries/.Sledujte reakcie dieťatka.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: