Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,242 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • “Problem” s kakanim

  , Autor: Martina

  Dobry den,

  mam 7 mesacnu dcerku, ktora tyzden pred dovrsenim 6. mesiaca zacala uzivat probiotika. Do uzivania probiotik mala stolicu aj trikrat za den. Akonahle zacala uzivat probiotika, tak stolicu mala raz za 10 dni. Kedze bola plne kojena a spokojna, nevidela som v tom problem, naopak, tesila som sa lebo zacala viac priberat.
  Problem v tom vidim odkedy sme zacali prikrmovat. S prikrmami som zacala sice opatrne- kazde 4 dni 3 lyzicky jednej zeleninky. Nevynechali sme ziadne kojenie a prikrm je len zoznamovanie s novymi chutami. Stolicu vsak ma stale raz za 7-9 dni. Stolica je hustejsia ako mala doteraz (konzistenciou ako pyre). Je to prosim normalne? Dcerka je spokojna, ale ja som si myslela, ze bude mat stolicu po zavedeni prikrmu kazdy den.
  Vopred dakujem za radu!

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  Zmena stolice pri nvom jedle je častá. Neexistuje pravidlo, kedy sa zmení na častejšiu alebo menej častú. Keď zaradíme príkrmy, je dobré začať ponúkať prevarenú ochladenú vodu, aby malo dieťa dostatok tekutín. Ponúkame, nenútime do pitia. Tekutiny má stále vo forme mlieka a tiež príkrm je varený a obsahuje tekutinu. ďalším problém môže byťvarená mrkva, ktorá pôsobí obstipačne. Odporčam preto nedávať varenú mrkvu každý deŃ.
  Platí však, že poiaľ dieťatku odchádzajú vetry, je spokojné, nevracia prúdom, nemá intenzívne bolesti bruška, prípadne krv v stolici / pri všetkých vyššie zmienených príznakoch/ nie je dôvod na znepokojovanie sa. Malé množstvo príkrmu, ktorý podávate nemôže zásadne zmeniť vyprázdňovanie.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: