Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Kojim a prikrmujem

    , Autor: anicka2017

    Dobry den. Mam 2 tyzdnovu dcerku.mam malo mlieka,skoro prazdne prsniky.skusala som si odsat mliecko elektrickou odsavackou a odsala som dvadsiatku,co je velmi velmi malo.neviem co robit aby som mala viac mlieka.pijem 2 litre vody denne,kupila som si Hipp caj na tvorbu mlieka a este aj v lekarni mi dali nejake homeopatika na tvorbu mlieka a stale nic.kupila som malej aj Nutrilom ktorym ju prikrmujem,ale dost casto pri odgrgnuti sa povracia.tak neviem ako teraz dalej.co robit aby som mala viac mlieka a aby mala nevracala. Dakujembza odpoved.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Po pôrode má. Takmer každá mamička málo mlieka. Cesta k tomu, aby ste mali viac mlieka je len prikladať, prikladať, prikladať. neodsávajte si mlieko tak nezistíte, či ho máte alebo nie! Zistíte to len tak, že sa dieťatko napije a aspoň krátky čas je spokojné. Prikladať 8 až 20x denne je normálne. Niekedy je naozaj potrebné dieťatko dokŕmiť umelým mliekom, formulou, napríklad nurilonom. Musíte však dodržať to, že prikrmujete len vtedy, keď už dieťatko dostatočne dlho pilo z oboch prsníkov a napriek tomu je hladné. Zapisujte si kedy a koľko umelého mliečka vypilo, pri dobrom rozbehnutí kojenia sa postupne množstvo vypitého umelého mlieka znižuje, nakoniec ho nebude potrebovať vôbec. Máte veľkú šancu to dosiahnuť, ale len tak, že ste 24 hodín s bábätkom, kojíte ho na požiadanie, aj keď od predchádzajúceho koenia ubehlo, len 20-30 minút. Hlavne buďte okojná, stres, strach a únavas nepriatelia kojenia. Na druhej strane sa nebráňte nočnému kojeniu, vtedy sa produkuje viac hormónu, torý zvyšuje tvorbu mlieka. ale cez deň si oddychujte a spite, keD spí dieťatko. Odporúčam čaj z anízu feniklu, majoránky prípadne aj koprového semena, jedna čajová lyžička z každého. Zaliať tritvre litrom vricej vody a v priebehu dňa vlažné piť. Nie viac ako tritvrte litra. Skúste v lekárni liek mother love. Tiežmôete po každom kojení piť mrkvovú šťavu s trochou mlieka.