Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Prve prikrmovanie

    , Autor: viki-25

    Dobry den.chcela by som sa opytat,cim a v akom mnozstve mozme zacat prikrmovat nasu 4mesacnu dcerku(p.doktorka nam povedala,ze uz mozme za at,. uz vazi 6kg a chce papat cez den kazdu hodinu...je len dojcena),prip.poradili nejake vhodne recepty.dakujeme

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Recepty nie sú potrebné, príprava je veľmi jednoduchá: do roka stravu nesolíme, pripravujeme len varením / žiadne dusenie, pečenie a podobne/.
    Pani doktorka vám mala povedať, ako to máte robiť, hlavne preto, že každý to robí trocha inak. Ja začínam s príkrmami až po piatom mesiaci, kojeným deťom dokonca niekedy aj po šiestom. Ale môže sa začínať aj po štvrtom mesiaci.
    Vždy keď zavediete niečo nové, treba počkať cca 4 dní ako dieťa zareaguje a potom podať iný druh potraviny
    Ovocie určite podávame až po ukončenom šiestom mesiaci - len to, ktoré rastie u nás a nemá červenú dužinu. Spočiatku hlavne jabĺčko, ošúpeme, udusíme rozmicujeme a podávame po lyžičkách, keď na neho nemáreakciu, môžeme podávať aj surové ale nastrúhané na sklenenom alebo umelohmotnom strúhadle. Ovocie nesmie byť kyslé, deti kyslú chuť nemajú radi.
    Ale ovocie až neskôr. začíname zeleninou a mäsom. Po štvrtom mesiaci by som začala zemiakom, uvaríme vo vode , malé množstvo vody necháme po dovarení, príidáme tri až štyri kvapky olivového alebo slnečnicového / kvalitného, za studena lisovaného / oleja a podávame lyžičkou túto kašičku, prvé dni štyri päť lyžičiek, keď sa naučí papať a nemá na jedlo žiadnu reakciu / po cca štyroch piatich dňoch/ môžeme pridať mrkvu, tiež uvaríme rozmixujeme , pridáme olej ako vyššie a podávame, môžeme podať aj viac lyžičiek, o cca 4 dni pridáme mäso/ kuracie , králičie, morčacie alebo teľacie/, znova uvaríme, spravíme kašičku pridáme olej a podávame lyžičkou, Spočiatku dieťa nespapá veľa, tak ho treba dokojiť. Keď cca po troch týždňoch spapá dostatok jedla, nie je potrebné dokojiť / samozrejme ak chce, môžete/. Ako ďalšou potravinu podáme do mäsovozeleninového príkrmu lepok vo forme bezmliečnej instantnj kaše / babylove z DM/ alebo do malého množstva vody dáme detskú krupicu / cca 2 káv. lyžičky/ necháme zmäknúť a pridáme do príkrmu pred dovarením, ešte chcvíľu spolu dovaríme, Znova rozmixujemem, pridáme olej a podávame. Ďalší príkrm bude po šiestom mesiaci ovocie a potom cca o 10 dní večer podávame mliečnu kašu: buď kúpite mliečnu kašu , ktorá sa rozrába s vodu/ ideálne bez príchutí/ alebo kúpite umelé mlieko / formula/ a do neho vmiešate babylove bezmliečnu kašu a máte kašu hotovú. Ovocie podávame dopoludnia, mäsosovozeninový príkrm na obed a mliečnu kašu pred kúpaním.
    Do obedného príkrmu postupne meníme zeleninu, ktorá sa varí.
    Po siedmom alebo ôsmom mesiaci pridávame žĺtok, neskôr aj celé vajce v cestovinovej závarke do obedného príkrmu, po deviatom mesiaci biely jogurt / nie jedlo na báze tvarohu, ten nepodávame do jedného roka!!!/ a po desiatom mesiaci červenú lúpanú šošovicu a po jedenástom meiaci naškrabané avokado.