Poradňa dojčenia a výživy

Poradňa dojčenia a výživy
6,260 otázok

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Viac informácií o odborníkovi sa dozviete tu. 

Poznámka: Poradne odborníkov nemôžu v plnom rozsahu nahradiť osobnú návštevu lekára či priamu intervenciu odborníka.

 • Prechod z mm na um

  , Autor: Slavka

  Mám 4,5 mesačného synčeka. Narodil sa v 35 t.gravidity (abrupcia placenty) s pôrodnou váhou 2700 gr. a dĺžkou 49 cm. Od narodenia pije odstriekane mm. T.c. sa už môjho mliecka v prsnikoch netvorí dostatok, ale ešte mám zamrazené zasoby, stále je syncek plne na mm. Z istých dôvodov (rodinných, pracovných, sťahujeme sa, jednoducho to takto vychadza) musim prejsť na um. Ako to mám urobiť? Teraz pije každé 4 hodiny po 120 ml odstriekaneho mm. Prospieva dobre, váži 5900 gr. Viem, že ide o to, aby som jednotlivé dávky mm menila postupne za um. Ale neviem, ako je to s dávkou. To mám vymeniť 120 ml mm za 180 ml um? Nebude to pre jeho žalúdok zrazu veľa a nebude zvracať? Myslím tým, že sa mu veľmi žalúdok distenduje. Za aký čas by som takouto výmenou mohla prejsť z mm na um? Veľmi pekne ďakujem a prajem pekný večer. Aby som nevyzerala ako zlá mama, staršieho syna som dojčila plne 6 mesiacov a potom ešte ďalšie 3, ale charakter mojej práce ( práca v radiacnom prostredí) mi nedovoľovala pokračovanie v dojčení. Ďakujem krasne

  Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

  dojčenie je najlepia výživa pre dieťa hlavne v prvých mesiacoch života. Pracujem s mojimi mamičkami vždy na tom, aby sme kojenie rozbehli, aby sme zabezpečili túto najlepiu výživu. Výživa materským mliekom tak, ako sa podarila vám nie je síce štandardná / kojenie z prsníka je vždy lepšie, pre mamu aj pre dieťa/ ale je úžasné, že sa vám darí odsávať dostatok mlieka pe dieťatko, mala som za svoj pediatrický život niekoľko mamičiek, kde výživa prebiehala týmto spsobom a vetko je v poriadku. Ani dĺžka kojenia nech vás netrápi, v štare do života dostal to najlepšie! som veľký zástanca a popagátor kojenia ale nemyslím si, že dĺžka kojenia je indikáto kvality, či ste alebo nie ste dobrá mama! Musíte si život zariadiť tak, aby ste boli dobrá mama aj mali zmysluplnú prácu a oto to sa snažíte.
  Spť k výžive: Po piatom mesiaci môžete začať s podávaním aj bez mliečnej výživy / mäsovozeleninový príkrm, obilniny, ovocie - po iestom mesiaci ovocie, mliečna kaša./. Prechod na umelé mlieko mžete realizovať tak, že jednu porciu podáte umeleého mlieka a ďaliu porciu materského mlieka, takže prechod sa môže zrealizovať behom niekoľkých dní. Za deň by pri čisto mliečnej výžive mal vypiť cca 720 ml mlieka, takže podľa toho koľko porcií vypije a samozejme aj podľa koľko vypije na jednu porciu pripravujte umelého mlieka. Mlieko pripravujte presne podľa návodu.

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: