Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • odmietanie kŕmenia lyžičkou

    , Autor: martula12

    Dobrý deň, máme 10-mesačnú kojenú dcérku. Prikrmovať sme začali od 6. mesiaca zeleninovými, neskôr zeleninovo-mäsovými nahladko rozmixovanými príkrmami, následne sme zavádzali aj obilninové kaše na večeru dochutené ovocím, ovocné presnídavky, pečivo, jogurt. Dcérka papala pekne. Poslednou dobou však odmieta akýkoľvek pokrm podávaný lyžičkou. Najskôr som myslela, že štrajkuje s príkrmami všeobecne, ibaže ona jesť chce, lenže - sama. Všetko si chce chytiť do rúčok a zjesť sama. Moja otázka teda smeruje k tomu, či je takéto správanie a stravovanie v jej veku normálne. Na raňajky sa dojčíme, neskôr má rohlík, potom ovocie, na obed jej uvarím zemiaky, cestoviny, zeleninu, mäso. Jogurt papáme biely a pri ňom je ešte ako-tak ochotná sa nechať nakŕmiť, obilninové kaše odmieta, ani popučené jedlo nechce. Môžete mi prosím vás poradiť ako v takomto prípade postupovať, nakoľko myslím, že potrebuje mať pestrejšiu stravu ako len jesť to, čo si môže sama chytiť a napchať do pusy. Všetko jej varím dostatočne domäkka (aj ovocie, okrem banánu). Jedlo si rozžuje, neprehĺta to nespracované, so stolicou problém nemá, ale predsa len neviem, či v jej veku už dokáže stravu takto sama dostatočne spracovať. Zúbky má len 3 hore a 2 dole. Vopred veľmi pekne ďakujem za rady a odporúčania.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Každfé dieřa je iné, niektoré vyžadujú pomixovanú stravu takmer do dvoch rokov, iné sú také samostatné ako vaša dcérka. Mali by ste to nejako kombinovař, teda pripraviř jedlo a nech si berie aj sama ručičikami a medzitým je ponúknuř aj lyžičkou. Ráno po mlieku může ale nemusí dostař rohlík, ale keď je samostantá asi ho rada spapá. Dopoludnia by mala dostař ovocie. Na obed v zásade vždy masovozelninový príkrm. Zelninu striedař různu, v tomto veku ako závarku zemiak, dvakrát týždenne žĺtok, ak dobré kaká občas ryžu, detskú cestovinu, bez vaječnú/ nie rezance, tie mmajú byř zmixované alebo popučené, celým by sa mohla zadusiř/ alebo aj červenú šošovicu, lúúanú, tá nenafukuje. Večer nemusí obilninovú kašu, můžete podař zemiakovú kašu/ popučené zemiaky, riedené umelým mliekom alebo vodou/ alebo masovozelninový príkrm od obeda.