Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Dojčenie a príkrmy

    , Autor: s

    Dobrý večer pani doktorka, chcela by som Vás poprosiť o radu. Náš synček má 11,5 mesiaca a takmer 14 kg, 78 cm. Je na svoj vek už dosť pevný aj napriek tomu, že už začal tento mesiac sám chodiť. Je plne dojčený, ale papá už takmer všetko. I keď papá len v malých množstvách priberá rýchlosťou blesku. Je možné, že takto priberá z materského mlieka? V noci spí s nami v posteli už od narodenia, nakoľko do 8 mesiaca vyvrátil vrátane materského mlieka všetko len v noci nevracal a tak sme ho nechali u nás v posteli a kojila som vždy na požiadanie čo trvá až do dnes. Prosím Vás o radu ako by som mu mala upraviť jedálniček, aby tak nepriberal a ako to poriešiť v noci s nekonečným kojením keď v postieľke nechce spať ani za svet? Mala by som úplne vypustiť mliečne výrobky, maslo atď? Má rád všetky nové chute. Pohrávam sa už s myšlienkou odstaviť ho, ale neviem ako to urobiť , keďže pri kojení zaspáva a mám pocit, že len tak sa upokojí keď začne byť nekľudný.
    Vopred pekne ďakujem za odpoveď.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Odpovedať je ťažké. Chlapček je zdravý, spokojný, tento spôsob papania aj starostlivosti mu vyhovuje.
    Nevidím dôvod nejako obmedzovať stravu. Určite nedávajte sladké nápoje, sladkosti, má papať 5x denne, množstvo jedla si určí sám, žiadne obmedzenia, ani nízkotučné potraviny / jogurt a podobne/ by som nedávala!!!!!!!!Určite máte zdravú výživu, nepapá slaninu ani údeniny / tie nesmie, včitane detskej šunky a párkov do tretieho roka veku/.
    Je úžasné, že ste takto pekne kojili a nie je dôvod nezačať s odstavením, ak o to máte záujem. Mlieko sa prestane tvoriť, ak ho nebudete prikladať. Bude to ťažké. Skúste ho uspať a potom preložiť do postieľky. Možné je aj nechať ho spať v posteli len s otcom a sama sa uložiť v inej izbe. Drastické je nechať ho dva tri dni varovať zodpovednou osobou, na ktorú je zvyknutý/ nejlepúšie samozrejme s otcom a vy sa vzdialite, ale naozaj to dávam ako možnosť nie ako radu. Nebude kojený a ešte aj nebudete na blízku!!! Niekedy je ťažké sa rozhodnúť, v určitej chvíli však kojenie isto skončí. Zvážte, či v týchto horúcich letných dňoch nie je kojenie veľkou výhodou a odstavujte sa až v septembri.