Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • Kedy začať prikrmovať

    Dobrý deň,

    mám 5.mesačného syna (5.mes. a 5dní) a rada by som vedela, že kedy je vhodné začať podávať nemliečnu stravu. Nerada by som niečo urýchlila, ale zároveň nechcem nič podceniť, aby synovi nechýbali potrebné vitamíny. Takže do 3mesiacov dostával 4xmaterské mliečko(MM) a 1x umelé mliečko(UM), do 4,5 mesiaca 2xMM a 3xUM a teraz už papá iba UM 5x za 24hod cca 1000 až 1100ml. Meria 70cm a váži 7kg. Kedy je prosím vhodné začať podávať prvú nemliečnu stravu?
    Ďakujem pekne.

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    V prípade, že je dieťa umelo živené, čo vaše dieťatko už je, je vhodné začať podávať prvý bezmliečny príkrm, ktorým podľa môjho názoru je mäsosozeleninový príkrm, po ukončení piateho mesiaca, takže môžete hneď začať. Ked si na neho zvykne, pridajte do neho obilninu, teda lepok vo forme krupice alebo bezmliečnej instantnej obilninovej kaše, po asi týždni až dvoch ovocný príkrm. Večer môžete taktiež podávať spočiatku ryžovú, neskôr obilninovú mliečnu kašu.