Poradňa dojčenia a výživy

Na všetky vaše otázky týkajúce sa dojčenia a výživy detí odpovedá pediatrička MUDr. Marta Špániková.

Poradna uzavretá.

  • kedy zacat s prikrmom

    Dobry den,
    syn ma momentalne 5 mesiacov a je plne dojceny. S prikrmami planujeme zacat az po 6. mesiaci, ale chcela by som vediet, ci by sme nemali pockat dlhsie, kedze ja mam atopicky ekzem aj alergiu a chcela by som urobit co najviac preto, aby sme to u maleho eliminovali. Na druhej strane vaham, ci mu bude tak dlho stacit len MM, aj teraz je skor drobnejsi (7 kg, por. hmotnost 3 kg). Na internete som uz nasla vela nazorov, ale zaujimalo by ma, ktore potraviny mi neodporucate podavat, aby riziko vzniku alergie bolo co najmensie. Velmi si vazim Vas nazor a dakujem za Vas cas.
    monika

    Odpovedá: MUDr. Marta Špániková

    Môžete začať po šiestom mesiaci veku. Strava má byť pestrá čo do zloženia, takže postupne cez mäsovozeleninový príkrm a ovocie, ražu, prejdete ak cereálnym výrobkom. Ak kojíte, určite by som do roka nedávala žiadne mlieko / teda ani mliečne kaše, existujú aj nemliečne ryžova aj cereálna aj špaldová, žiadne citrusové plody, ani banány. Strava však nemá byť výrazná, čo sa týka chutí, takže tento jednoduchý jedálníček môžete zachovať až do jedného roka veku.