Chronické žilové ochorenie: 5 krokov liečby

Redakcia | 17. apríl 2017
Chronické žilové ochorenie: 5 krokov liečby

Chronické žilové ochorenie trápi nejednu ženu, zvlášť po tehotenstve. Aké sú možnosti liečby a ako si poradiť s už rozvinutou žilovou nedostatočnosťou?

Tipy ako možno liečiť chronické žilové ochorenie

  • Vyhľadajte praktického lekára, alebo špecialistu, internistu – angiológa alebo cievneho chirurga a svoj zdravotný stav s ním konzultujte a začnite sa o nohy starať, kým nie je neskoro.

Odborný lekár zvyčajne disponuje ultrazvukom, na ktorom prezrie žily a dokáže odhadnúť progresiu. Pri posudzovaní stavu dokáže odhaliť zmenu na žile, ktorá sa doteraz ešte nemusela prejaviť. 

Prečítajte si: 6 možností, ako dostať boľavé a opuchnuté nohy do pohody
  • Kompresívna liečba v podobe pančúch alebo elastických podkolienok má odstupňovanú kompresiu, teda viac sťahujú na chodidle a členkoch, smerom k trupu menej.

Kompresia nahrádza to, čo samotná žilová stena stráca: pružnosť, pevnosť, schopnosť odolávať zvýšenému tlaku. Ponuka trhu je skutočne široká, vaše nohy si budú určite pochvaľovať. 

  • Medikamentózna liečba spočíva v celkovom podávaní i lokálnom aplikovaní venofarmák. Sú to látky prírodného charakteru, príp. syntetické látky, ktoré pôsobia na subjektívne príznaky žilových ochorení (ako sú spomenuté vyššie).

Účinkujú pri kŕčových žilách, chronickej žilovej nedostatočnosti i opuchoch. Obsahujú liečivé rastliny, ktoré posilňujú a stabilizujú cievne steny, znižujú tvorbu opuchov a modrín, zlepšujú okysličenie i prekrvenie kože.

Prečítajte si: Preventívna prehliadka vám môže zachrániť život
  • Skleroterapia je minimálne invazívna metóda odstraňovania už rozšírených kŕčových žíl.

Do povrchovej žily sa ihlou vstrekne látka, ktorá vyvolá zápal a upchatie, čo sa pri želanom efekte prejaví vymiznutím kŕčovej žily a zmiernením ťažkostí. Nevyhnutnou súčasťou tejto liečebnej metódy je nosenie kompresívnych pančúch.  

  • Chirurgická liečba predstavuje operačný zásah do žilového systému, pričom cieľom je minimalizovať jeho poškodenie.

Klasickým chirurgickým metódam konkurujú moderné endovaskulárne metódy ako sú laserové a rádiofrekvenčné operácie. Ich výhodou je menšia bolestivosť po výkone.

Prečítajte si: Dajte STOP opuchnutým nohám!

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: