Hamiltonov hmat: Kedy a prečo sa vykonáva?

redakcia MAMA a ja | 15. marec 2018
hamiltonov hmat, krčok maternice, pôrod, nepostupujúci pôrod, pôrodné bolesti

Počas tehotenstva sa mnohé tehotné ženy obávajú pôrodných bolestí a pôrodu Ak pôrodné bolesti neprichádzajú do vypočítaného termínu pôrodu, začínajú sa starosti, prečo je tomu tak.

Čo je Hamiltonov hmat

Hamiltonov hmat je lekárska metóda, ktorá sa vykonáva s cieľom vyvolať pôrod.  Na jednej strane je názor, podľa ktorého ide o šetrný zákrok voči nastávajúcej mamičke i k nenarodenému bábätku.

Na druhej strane akákoľvek snaha vyvolať pôrod skôr ako začne prirodzenou cestou nesie so sebou určité riziká. Akýkoľvek zásah do prirodzeného pôrodu môže mať za následok ďalšie komplikácie. Ak je nutnosť vyvolania pôrodu adekvátna, je táto metóda podľa lekárov na mieste.

Ak teda prirodzené metódy naštartovania pôrodnej činnosti nestačia a pôrod sa nerozbieha alebo nepostupuje tak, ako by mal, je často potrebné použiť tzv. umelé vyvolanie správnej pôrodnej činnosti. Pristupuje sa k tomu vtedy, ak by  pokračovanie tehotenstva nebolo prospešné pre tehotnú ženu, ani jej bábätko.

Kedy sa Hamiltonov hmat vykonáva

Jednou z príčin, prečo sa pôrodná činnosť nerozbieha a pôrod nepostupuje tým správnym spôsobom, je nepripravenosť a nezrelosť krčka maternice. Na podporu jeho zrenia sa používa práve tzv. Hamiltonov hmat, pri ktorom sa jemne prstom oddelí dolná časť vaku plodových obalov od krčka maternice.

Nie je potrebná žiadna analgéza, úkon sa vykoná pri vaginálnom vyšetrení.

Účelom je spustenie vylučovania hormónov, ktoré pomáhajú zrelosti a skracovaniu krčka maternice, čo následne vedie k naštartovaniu tej správnej pôrodnej činnosti a k správnemu a šťastnému ukončeniu pôrodu, na konci ktorého je šťastná, zdravá a spokojná mamička a zdravý novorodenec.

Ako sa Hamiltonov hmat vykonáva

Lekár pri úkone jemne prstom oddelí dolnú časť vaku plodových obalov od krčka maternice. Tým sa uvoľnia látky, ktoré môžu aktivovať činnosť maternice.

Nie je potrebná žiadna analgéza, úkon sa vykoná pri vaginálnom vyšetrení. Hmat nie je bolestivý, ale do veľkej miery nepríjemný. 


 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: