Ako odstrániť u dieťaťa nechutenstvo?

Redakcia | 1. december 2017
Ako odstrániť u dieťaťa nechutenstvo?

Problémy s nechutenstvom majú mnohé deti. Ako u detí obnoviť chuť do jedla?

Vaša otázka:

Moja 3-ročná dcéra nikdy nebola veľkým jedákom, pred nejakým časom sa aj celkom „rozpapala“, ak to tak môžem nazvať. Už som si myslela, že všetko bude OK, ale teraz odmieta úplne všetko, resp. sem-tam zje 1 – 3 lyžičky a povie, že už nevládze. Čo všetko sa môže skrývať za jej nechutenstvom?

Neje mäso! Čo s tým?
Prečítajte si tiež:

Neje mäso! Čo s tým?

Nechutenstvo je častým problémom detí

Na Vašu otázku odpovedá MUDr. Andrea Hervayová: Nechutenstvo je u malých detí  druhý najčastejší problém po bolestiach brucha. Týmto nadviažem aj na predchádzajúcu otázku, pretože to spolu súvisí. 3-ročné dieťa začína fungovať v kolektíve, keď prichádza do kontaktu s cudzími deťmi.

Učí sa samostatnosti, teda aj hygiene v škôlke, doma. Spoznáva nové veci, tým že ich, samozrejme, aj chytá do rúk. Môžeme na 100 % dbať o hygienu rúk, ale aj tak sa v tomto období stáva najčastejšie, že sa kontaktuje s parazitmi a dôjde tak k nákaze.

NEbudem, NEchcem, NEchutí mi...
Prečítajte si tiež:

NEbudem, NEchcem, NEchutí mi...

Pri nechutenstve treba vyčistiť črevá

Prvý príznak je práve nechutenstvo. 90 % vyšetrení na parazity nám nedokáže ich prítomnosť v stolici, a aj napriek tomu ich dieťa môže mať. Absolútne na prvom mieste je podať dieťaťu liek na odčervenie a vyčistenie čreva.

V 75 % sa dostaví pozitívny efekt a dieťa začne postupne normálne jesť. Ak sa stav nezlepšuje, pátrame po možných iných príčinách, medzi ktoré patrí napríklad alergia na mlieko, prípadne múku. Váš pediater má určite riešenie a vedomosti, ako v tomto probléme postupovať.

Nechutenstvo v detskom veku?
Prečítajte si tiež:

Nechutenstvo v detskom veku?

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: