Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Statistiky vs. realita

Premyslam nad tym, co hovoria statistiky, kolko ludi sa hlasi k nabozenstvu... a tym snad aj k viere.

A teraz si idem oci vyocit, ze si asi nemame co povedat ?!:s

 • skuste1983
  22.07.2010, 11:03

  Ahoj. Istý čas sme používali aj merania teploty, ale pravidelnosť nie je moja silná stránka, takže som to po 2 týždňoch zabalila a zostala čisto len na bilingsovke. Používame ju už šiesty rok, máme 2 deti a sme s ňou spokojní.

 • katka148
  24.07.2010, 22:12

  Ahojte. Aj ja sa chcem pripojiť. Aj ja som veriaca rímokatolíčka. Vo svojom doterajšom živote som mala dve silné obdobia čo sa viery týka - prvýkrát, keď som mala asi 14 rokov, to som uvažovala aj o tom, že raz budem rehoľná sestra; druhé bolo na výške (paradoxne, vtedy veľa mladých pod vplyvom slobody od viery odpadá), to som natrafila na perfektných kamarátov a vytvorili sme spoločenstvo, ktoré mi veľa dalo tak po stránke viery,ako aj po stránke naplnenia bežného študentského života. Teraz prežívam obdobie priemerného kresťana - chodievam na omše, pravidelne na svätú spoveď, len to sústredenie sa tak na modlitbu ako aj na samotný priebeh omše je nič moc, keďže mi pozornosť neustále zabieha smerom k mojím dvom dcérkam i ostatným deťom, ktoré sú spolu s nami a svojimi rodičmi v "babinci".
  Ďakujem vám za diskusiu o Bilingsovej metóde - kvôli môjmu nepravidelnému cyklu bolo pre mňa ťažké počítať plodné a neplodné dni, len nejako intuitívne som odhadovala, kedy to s manželom môžeme robiť naplno a kedy sa mu musím radšej otočiť chrbtom. Kvôli popôrodnej komplikácii pri prvej dcérke mi totiž hematologička neodporúčala ďalšie tehotenstvo skôr ako po dvoch rokoch. Našťastie (pre manžela) to môj gynekológ nevidel až tak čierne. Keď po roku boli výsledky v norme, začala som sa cítiť na druhé dieťa. A ďalšie tehotenstvo nedalo na seba dlho čakať. Kvôli predchádzajúcim komplikáciám však už druhý pôrod bol vedený cisárskym rezom. A tak opäť, musíme si dávať pozor. Keďže do 6. mesiacoch som výhradne dojčila a stále dojčím, zatiaľ som nemala menštruáciu a teda ani nebolo možné počítať nejaké plodné, neplodné dni. Keď mi konečne nastúpi menštruácia, musím túto metódu vyskúšať.

 • Evalinka
  24.07.2010, 23:04

  Katka, treba rátať s tým, že aj pred prvou menštruáciou po pôrode sa dá otehotnieť, ale aj to sa dá odsledovať. Nie je to o počítaní plodných a neplodných dní, takto sa dá veľmi ľahko znova otehotnieť. Ak chceš vedieť viac, bolo by fajn, keby si sa skontaktovala s inštruktorkou, ktorá by Ti dala bližšie info o prirodzenej metóde. Skús pozrieť stránku ligy pár páru. Alebo pozri moje príspevky o STM v téme Symptotermálna metóda... Nájdeš ju na tejto stránke v sekcii Ako neotehotnieť.

 • anonym
  26.07.2010, 09:25
 • katka148
  26.07.2010, 16:33

  Ďakujem za veľmi užitočnú linku. Chcela by som sa však ešte spýtať tých, ktoré túto metódu dobre poznáte a využívate. Ak ešte dojčím a menštruáciu som po pôrode nedostala, kedy mám začať so záznamom?

 • anonym
  26.07.2010, 17:34

  So záznamom by si mala začať hneď, pretože ovulácia môže (ale nemusí) nastať kedykoľvek počas dojčenia. Možno si už počula o tzv. ekologickom dojčení, kedy pri splnení niekoľkých podmienok (napr. nepoužívanie cumlíka) nenastane ovulácia, ale tie podmienky musia byť splnené všetky naraz, čo je často nereálne. Viac o eko-dojčení je, myslím, tiež na tej stránke. Držím palce.

  Evalinka

 • anonym
  29.07.2010, 07:12

  Bubu, ako spravna katolicka by si mala mat styk, len ak chces dieta.. ziadny kondom, ziadna prerusovana suloz, ziadna antikoncepcia - vsetko je to hriech. Ide len o to, nakolko vazne to chces brat. [/QUOTE]

  ja osobne som sa spovedala, zo sexu, ešte nevydatá samozrejme a kňaz mi povedal, že nech sa zoberieme, že vtedy je to povinnosť robiť každý deň:shock:  čo ma tiež zarazilo a ani moc nelákalo:roll:  podľa mňa, sex má byť prejavom lásky a vzájomnej priťažlivosti, nie len nejaká povinnosť voči sviatosti manželstva, alebo plodeniu:-(

  odvtedy sa som sa tiež spovedala a môžem vám povedať, že na moju poseldnú spoveď nezabudnem, lebo to bolo takmer pred 3 romi! spovedala som sa, že má  malé bábätko a že nie vždy sa mi podarí ísť v nedeľu do kostola, v tom ma kňaz prerušil a začal mi vyčítať, že ak mám muža(načo som prikívla) že sa všetko dá, vystriedať sa, ja mám ísť ráno, on na neskoršiu omšu, že nech sa to viac nezopakuje:s (no a ten tón sa nedá ani napísať akým mi to vravel), takže som milému múdremu farárkovi nestihla ani povedať, že svoje dieťa plne kojím, že som prešla sériou laktačných kríz, ktoré vďaka môjmu úsiliu zmizli...ale on všetkému rozumie:evil: -čo nikdy nemal deti, ani rodinu, Keby som mu povedala, že muž chodí aj v nedeľu do roboty, by som si asi vypočula......ja som tak nadávala, keď som z tej spovede išla, že som urobila horšie, akoby som na ňu vôbec nešla:!: . Mám hroznu averziu voči spovediam odvtedy, nedokážem sa s kňazmi rozprávať, sú mi doslova nepríjemní, vďaka tomuto hnusnému kňazovi, ktorý zničil vo mne absolútne vieru v odpustenie hriechov pri spovedi! Lebo verím tomu, že keď sa máme spovedať Bohu, prostredníctvom neho, tak nás má chápať a ponaučiť, no tu nebolo pochopenia ani za mak.

 • anonym
  29.07.2010, 12:32

  ja som už tiež nebola dávno na spovedi, je mi to nepríjemné hovoriť cudziemu človeku menom "vodu kážem, víno pijem" moje hriechy, za ktoré si od neho vyslúžim len pohŕdavý pohľad a nelichotivé slová. som názoru, že jedine Boh môže súdiť moje činy a on ich vidí bez ohľadu na to, či som ich niekomu povedala alebo nie.

 • anonym
  29.07.2010, 22:14

  Je mi ľúto, že si narazila na nepochopenie zo strany kňaza. Pokiaľ si však mala seriózny dôvod na to, aby si nešla v nedeľu do kostola (kojenie bábätka), tak to vôbec nie je žiadny hriech a vôbec si sa z toho nemusela spovedať. Čo sa týka tej každodennej povinnosti sexu - tak to je haluz. Buď ste sa s tým kňazom nepochopili, alebo má v tom on sám hokej. Fakt je ten, že kňaz by nás mal chápať, ale stále je to len človek, ktorý má svoje problémy, túžby a samozrejme aj chyby. Aj my rodičia by sme mali vždy chápať svoje deti a byť k nim spravodliví a sme vždy takí? Ak budeš teraz k nemu prechovávať hnev a zanevrieš na sv. spoveď, tak tým poškodíš predovšetkým sebe. Je to akoby si vypila pohár jedu. Mne sa tiež už stalo, že ma kňaz vyhodil zo spovede bez rozhrešenia a ja som sa s ním chcela len poradiť, potom som sa na kostol nemohla ani pozrieť, ale dnes viem, že to bol len diablov trik ako ma vzdialiť od Boha. Dnes opäť chodievam na spoveď a som rada, bez Božieho odpustenia by som nedokázala žiť.

 • anonym
  04.08.2010, 10:33

  Na margo účasti na omšiach.... jeden príklad z písma...

  - na Golgote boli tri kríže, Ježiš v strede a po oboch stranách dvaja vyvrheli

  - jeden uveril v Ježiša a druhý nie

  - tomu, ktorý uveril, povedal Ježiš, že ešte dnes sa s ním stretne v jeho kráľovstve..... LEBO IBA UVERIL!!!

  - nechodil na omše a ani nebol pokrstený..... IBA UVERIL

  Všetko ostatné je demagógia. Som hlboko veriaca evanjelička.

  IvaLC

 • anonym
  06.08.2010, 08:28

  Milá Iva,

  áno, o tomto človeku môžeme vedieť s istotou, že bol spasený. Vieš, katolíci veria tomu, že sv. omša je sprítomnenie Ježišovej obety na kríži. No a práve tejto obety Ježiša na kríži sa tento človek nábožne zúčastnil. Porozmýšľaj o tom skôr, než niekoho obviníš z demagógie. Tiež by som mohla napísať, že celý protestantizmus je demagógia, ale dávam prednosť diskusii a dialógu, pre ktorý som otvorená.
  P.S. - áno, k spaseniu stačí viera, ale živá viera, nie mŕtva viera, t.j. viera bez skutkov. Pozri list sv. Jakuba.

  Evalinka

 • anonym
  10.08.2010, 21:43  Rada by som mala Teba pri tej spovedi :-)  pochopila si ma lepšie ako ten kňaz...no, na spoveď pôjdem, aj keď neviem kedy...., syn pôjde do tretej a budeme sa pripravoať na 1.sv. prijímanie, tak možno nájdem ten správny spôsob a správneho kňaza na vyspovedanie a na to, aby som pochopila, čo je v mojom živote  dôležité. Túto nedeľu som bola v kostole a môžem povedať, že už dávno som tak pekne a s láskou neprcítila sv. omšu.  Už som asi ten "kalich jedu" pretrávila:wink:

 • anonym
  14.08.2010, 04:32

  [QUOTE] [/QUOTE]

  Rada by som mala Teba pri tej spovedi :-)  pochopila si ma lepšie ako ten kňaz...no, na spoveď pôjdem, aj keď neviem kedy...., syn pôjde do tretej a budeme sa pripravoať na 1.sv. prijímanie, tak možno nájdem ten správny spôsob a správneho kňaza na vyspovedanie a na to, aby som pochopila, čo je v mojom živote  dôležité. Túto nedeľu som bola v kostole a môžem povedať, že už dávno som tak pekne a s láskou neprcítila sv. omšu.  Už som asi ten "kalich jedu" pretrávila:wink: [/QUOTE]

  :-) Dúfam aj ja, že tentoraz natrafíš na dobrého kňaza. Ale keď pôjdeš, mysli na to, že na sv. spovedi sa stretávaš s Ježišom, ktorý sa kňazom (aj keď nedokonalým človekom) len zastiera.

  E.

 • anonym
  20.08.2010, 14:16

   Dúfam aj ja, že tentoraz natrafíš na dobrého kňaza. Ale keď pôjdeš, mysli na to, že na sv. spovedi sa stretávaš s Ježišom, ktorý sa kňazom (aj keď nedokonalým človekom) len zastiera. E. [/QUOTE]

  No, veď práve toto mi nejak nejde...keď sa ku mne tak odmerane a povýšenecky správal:cry:

 • anonym
  29.08.2010, 13:07

  Radost citat tie tvoje povzbudzujuce riadky! Asi tazko by som nasla vystiznejsie slova! Nech Ta Boh zehna a nech posilnuje tvoju vieru, aby si ju aj ty mohla posilnovat v inych.....

+ -
Príspevkov: 56