Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Detský psychológ

Moja 2ročná dcéra nastúpila do škôlky v septembri. Najprv bol problém s cikaním (dlho si zvykala na záchodík), s komunikáciou (ešte nerozpráva) a stále bola chorá. Teraz mi učiteľka odporučila navštíviť detského psychológa. Dcéra je vraj veľmi živá, nevie sa včleniť do kolektívu, nespolupracuje, nič ju nezaujíma dlhšie ako 2 minúty. Vraj má svoj svet. a sem-tam pustí do gatí, ale to viem, že z trucu, lebo doma to nerobí. Viem, že moja dcéra je tvrdohlavá, svojská a niekedy je to s ňou ťažké, ale podľa mňa to chce len trpezlivosť. Je rozumná, vôbec si nemyslím, že má svoj svet. Niekedy si myslím, že problém je v učiteľke, nie v malej. Ani ostatné deti ju nemajú veľmi radi. A druhá učiteľka sa mi zatiaľ nesťažovala. uvažujem o prerušení dochádzky alebo zmene škôlky. ale dcérka tam chodí rada, od prvého dňa.

 • Nnati
  22.02.2012, 19:44

  Jaruška, mne toto, čo o dcére píšeš, nepripadá nejaké patologické. Moja dcéra sa ako ca.2,5 ročná správala veľmi podobne, ešte sa pocikávala, druhé deti ju v podstate nezaujímali, žila si vo vlastnom svete a presne, ako píšeš - všetko ju bavilo 2 minúty. Veru som sa aj bála, ako škôlku zvládneme. Ale v priebehu pol roka neuveriteľne dozrela a v škôlke nám ju chvália.

  Tvoja dcérka je ešte napoly bábo, išla do škôlky dosť skoro - iné deti v jej veku sú ešte doma pri mamine. Neviem presne, do akého kolektívu je začlenená. V tomto veku je, čo sa týka vývinu dieťaťa, aj pol roka veľký rozdiel. Neviem, aká p.učiteľka je, či si dostatočne uvedomuje, že od 2r10m-drobca nemôže očakávať to isté ako od 3,5-ročného (ako odborníčka by si to uvedomovať mala, ale či si to uvedomovať aj chce, to je otázka... niektoré p.učiteľky veru bývajú aj demotivované, vyhorené).

  Na druhej strane, učitelia majú s deťmi predsalen viac praktických skúseností než my-maminy. Vidia ich inými (a často objektívnejšími) očami a keď sa im niečo nepozdáva, môže to mať svoje opodstatnenie. Asi by som sa na Tvojom mieste najprv otvorene porozprávala ešte s tou druhou učiteľkou.

  Psychologička - veď tam nemusíš utekať hneď zajtra a prvej, ktorú nájdeš. Popýtaj sa známych, nech Ti doporučia nejakú dobrú, možno Ti naozaj dá pár užitočných rád, ktoré Vám všetkým uľahčia život. Alebo Ti potvrdí, že sa dcéra správa normálne, primerane veku a životnej situácii a budeš mať v ruke aj "páku" na nespokojnú a netrpezlivú p.učiteľku.

 • monči
  22.02.2012, 21:14

  radím podobne,ako jaruskka.porozprávaj sa aj s druhou učiteľkou.možno má na všetko iný pohľad.a psychologa sa neboj.nie je to nič,čo by si dieťa dávalo do životopisu.možno ti povie,že dcérka je úplne zdravé a šikovné dievča,presne vyspelé na svoj vek.a možno ti povie,že treba na niektorých veciach zapracovať a bude to v poriadku.ale rozhovor s druhou učiteľkou je na mieste a mal by byť na prvom mieste.

 • aajanka
  23.02.2012, 09:39

  a velmi rada by som ho dala do skolky, ale netrufam si, prave z dovodov ake pises ty. Myslim, ze u 2 rocneho dietata, je taketo spravenie normalne a preto odporucam aby si pani ucitelka doplnila v tomto smere vzdelanie (pokial ho neziskala skusenostami). Myslim, ze mas normalne dieta, len asi este nebolo pripravene na skolku. Medzi obdobim dvoch rokov a troch rokov je velmi dlha doba, co sa tyka pokrokovosti dietata. Do torch rokov si dietatko vystaci len s mamou a par blizkymi. az okolo troch rokov zacne prejavoavt zivy zaujem o kolektiv. Myslim, ze tvoje dietatko patri este do jasli medzi rovnako stare deticky, ale to uz je samozrejme na tebe. drzim ti palce

 • Jaruskka autor
  24.02.2012, 08:30

  Ďakujem za rady.
  Stále som sa nerozhodla ako to vyriešim.
  Pripúšťam, že dcéra sa ešte nezačlenila do kolektívu, ale podľa môjho názoru ešte nebolo kedy. Odkedy nastúpila do škôlky bola veľmi často chorá, Mesačne bola v škôlke max. 10 dní. Viac bola doma ako v škôlke. učiteľka sa prvýkrát sťažovala už pred dvomi mesiacmi, vtedy som aj bola za pediatričkou, a tá mi povedala, že dcéra je v poriadku, na svoj vek sa správa primerane a jediné v čom zaostáva je naozaj len tá reč. Myslím si, že učiteľka na ňu nemá trpezlivosť. Opisuje ju ako absolútne rušivý element v triede. Podľa mňa by stačil milší prístup. Mimochodom, keď som dcéru zapisovala do škôlky, myslela som, že bude s rovesníkmi, teda s 2-ročnými detičkami(trieda do 3 rokov). Lenže všetky deti v triede už majú 3 roky, niektoré dokonca aj 4roky.

 • LuciaPD
  27.02.2012, 22:03

  Moj syncek ma 2ra4mes.Tiez vsetko ho bavi maximalne 5 minut,s detmi sa vie hrat ale vacsinou zo starsimi bo snimi moze vymyslat a mladsim roby zle.dnes sme boli na zapise do skolky a on jediny tam bol taky ciperny,myslim ze v skolke budu mat s neho radost :D ale ved do septembra je este daleko :D

+ -
Príspevkov: 5