Diskusie

Vytvoriť diskusiu

Agresívne dieťa

Ahojte žienky, chcem sa spýtať, či je normálne, keď trojročné dieťa má agresívne sklony správania ako napríklad, že druhým deťom berie nasilu hračky, tak, že im ich vytrhne, či je normálne, že chce iné deti nasilu do niečoho nútiť, kričí a je agresívne. Pýtam sa preto, lebo sama mám 21 mesačné dievčatko, dnes sme boli u známej, ktorej 3-ročná dcéra sa takto správala k našej malej. Vždy som to riešila tak, že som dievčaťu povedala ako má reagovať, že hračku si má vypýtať naspäť, nemá kričať v blízkosti našej malej a že ju nemá nútiť robiť čokoľvek nasilu. Známa mi povedala, že vraj v tom období okolo troch rokov je to normálne. Ja s týmto skúsenosti nemám, tak poprosím mamičky, ktoré majú s týmto skúsenosť, aby mi napísali ako to je. Mám totiž dojem, že toto správanie má dcéra skôr odpozorované od svojej mamy, ktorá svoje deti dosť bije, často kričí a mám pocit, že nie sú nijako pozitívne motivované. Aké s týmto máte skúsenosti?:roll:

 • sandras
  16.09.2009, 20:58

  podla mna to môže byť kopírovanie správania sa matky, ktorá rieši veci niekedy neprimeraným spôsobom. Neviem čo považuješ za agresívne správanie. Bila ju? Inak jej ublížila? Neprimerane kričala? Alebo jej len nechcela požičať hračku?

  ale ... je aj normálne, že dieťa, ktoré je doma si svoje veci chráni a aj trhanie hračiek z ruky je bežný prejav ... hlavne ak je dieťa jedináčik a nemusí sa bežne s nikým o hračky deliť. Sú deti, ktoré všetko riešia plačom alebo krikom ... a to hlavne ak maju maminu, čo ich na každé zaplakanie príde "zachrániť"... alebo ak vidia, že ak začnú strašne kričať, tak sa im vyhovie, len aby boli ticho.  Vedia, že si vyplačú  a vykričia všetko, tak to využívajú.

  Niektoré deti su takí organizátori a radi ostatným "porozkazujú" čo a ako majú robiť, ako sa maju hrať.  Ale nemyslia to zle...

 • levicaiva
  16.09.2009, 21:01

  Ahoj, moj znami ma syna, kotri je strasny nervak..ale strasny. Ma 3 roky. Ked moja dcerka, ktora ide mat rok povedala na hojdacke baba (lebo videla dievcatko) on zacal po nej ziapat ze on je chlap a nech mu nehovori baba. Zopakoval to 2x! Otec mu vysvetlil co a ako a bolo vsetko ok. Kamoska ma dcerku, ktora tiez vytrhava inym detom hracky z ruk a ona ju jednoducho vezme a poda tomu dietatu. Ked mala zacne plakat vysvetli jej co urobila a ak to nezabera, pozbieta hracky a idu domov nech protestuje ako chce. Pomaha to. Uz nieje taka aka bola

 • juinka1
  16.09.2009, 22:05

  hlavne neporovnávajte deti- moje to a to druhé to, každé dieťa je inééé a niekedy my samé nechceme a nevidíme chyby na našich deťoch, ale tie druhé radi kritizujeme a porovnávame.
  Máme dve dcéry a každá je iná.
  Prvá keď bola malá bola uplakaná,.... druhá bola jedno zlaté dieťa.
  Prvá mala rok vedela jesť sama,... druhú bolo treba kŕmiť.
  Prvá bola a je oveľa šikovnejšia ako druhá......
  Staršia by dala aj posledné a mladšia čo jej je jej....
   

 • Tati5
  16.09.2009, 22:58



  Diskusiu som nezačala preto, aby som niekoho porovnávala alebo posudzovala. Chyby mojej dcéry si samozrejme veľmi dobre uvedomujem, neposudzujem ani neodsudzujem iných, len sa snažím zistiť, či je takéto správanie normálne alebo nie. Samozrejme, že určitá dávka agresivity je normálna, ale tento krát som skôr mala taký dojem, že išlo o ubližovanie môjmu dieťaťu, ktoré sa ešte v svojom veku nevie brániť. Možno, keby boli seberovné, bolo by to iné. Navyše som skôr bola zarazená spôsobom, ako sa deti mojej známej hrali a to tak, že zobrali varechu a svoju hračku-spievajúcu a tancujúcu kvetinku začali so zlosťou mlátiť varechou a hovoriť, tu máš, ja ti dám a budeš poslúchať. Skôr som v tom videla prístup, aký k nim uplatňuje ich mama, keď si s nimi nevie rady. Ani ju v tomto neodsudzujem, pretože ja sama nie som na jej mieste. Deti má naozaj obe živé a veľmi dobre chápem, že to má s nimi ťažké, no ani takýto prístup neschvaľujem. Deti sú predsa v mnohom obrazom svojich rodičov, ktorých správanie napodobňujú a podľa toho si potom vytvárajú obraz o svete.

   

 • lila75
  17.09.2009, 08:14

  myslim, ze juinka mala na mysli hlavne to, ze sa neda zovseobecnovat a povedat, toto je este normalne alebo nie je...- pretoze kazde dieta je ine. Je to vec hlavne povahy - niekto ma agresivnejsie spravanie, iny menej agresivne. Rodic by sa mal snazit to korigovat vychovou, no geny su silne!!!;-)  V kazdom pripade, takto na dialku je tazko posudzovat spravanie uvedeneho chlapca.

 • juinka1
  17.09.2009, 11:53

  Ahojte,

  Tati, ale ako správna kamoška by som si to vydiskutovala s tou známou a nepísala by som to tu.

  Lila, tak nejak to bolo myslené.

  My máme s kmotrou rovnako staré deti  - naša je o mesiac staršia /mladšia/ a ako ich a tá ju vždy bije, keď ju nebuchne, tak ju kopne, poťahá za vlasy,.... a naša sa len pozerá a nechá si to, ale zase pri hračkách je hneď jasné kto je pánom :-D a popri tom im obom stále vysvetľujeme, že sú sesternice a nesmú sa byť a o hračky sa musia pekne podeliť, tak ja fakt neviem aký by bol presný návod, aby sedel na obe.

 • zuzzi
  18.09.2009, 13:47

  Ja myslím, že trojročné dieťa by si malo vypýtať hračku a nie ju druhému nasilu brať a hučať po ňom. No v mojom okolí vidím takéto správanie aj u 5 ročných detí a myslím že sú neni dobre vychované. Ja som svojho syna vychovala k slušnosti, aby sa delil, aby pekne poprosil, požičal.
  No teraz máme taKý problém, že prestal chcieť chodiť do škôlky, lebo mu deti robia zle - berú mu hračky - on si ich späť nevytrhne ako to robia ostatní a tiež ho nútia nasilu robiť nejakú činnosť. Učiteľky si to aj všimli, no možno si myslia, že by si mal poradiť sám.
  Takže vôbec neviem ako to riešiť, lebo syn si nechá od každého aj po hlave skákať. :-S

+ -
Príspevkov: 7