Ultrazvuková diagnostika pri liečbe neplodnosti
Zavedenie ultrazvuku do lekárskej praxe znamenalo revolúciu aj v diagnostike a liečbe neplodnosti. Čo všetko môže odhaliť nám prezradí MUDr. Radomír Hredzák.
Ako funguje ultrazvuk
Podstatou ultrazvukového zobrazenia je, že sonda vysiela zvukové vlny o vysokej frekvencii, ktoré sa rôzne odrážajú od rôznych orgánov, sú spätne zachytávané, počítač ich spracuje a premení na čiernobiely obraz na monitore.
Pri ultrazvukovom vyšetrení vidíme maternicu, vaječníky, môžeme diagnostikovať včasné tehotenstvo. Ultrazvuk nezobrazí zdravé vajíčkovody.
Monitorovanie ovulácie pomocou ultrazvuku
Ovariálna cysta (ovarium = vaječník) je jeden z najčastejších nálezov, ktoré môžeme vidieť pri ultrazvukovom vyšetrení. Väčšina cýst vzniká tak, že rastúci folikul nepraskne počas ovulácie a rastie ďalej. Takéto cysty sa nazývajú folikulárne, zvyčajne samy prasknú v priebehu niekoľkých týždňov a nie je potrebné zasahovať.
Prečítajte si: Cysta a myóm – čo s nimi?
Ultrazvuk odhalí aj polycystické vaječníky
Prečítajte si: Syndróm polycystických vaječníkov
Sledovanie maternice cez ultrazvuk
Prostredníctvom ultrazvuku sa zisťuje priechodnosť vajíčkovodov
Preto sa využíva málo a pri pátraní po príčine neplodnosti sa odporúča skôr laparoskopia, ktorá umožní presnejšie zhodnotenie stavu vajíčkovodov a je to aj jediná možnosť, ako diagnostikovať endometriózu, čo je tiež častá príčina neplodnosti.
Ultrazvuk pri liečbe neplodnosti
Ultrazvuk je neoceniteľným pomocníkom pri stimulovaní ovulácie pomocou hormonálnych liekov. Na základe sledovania rastu folikulov a vzhľadu sliznice maternice môže lekár predpovedať najvhodnejší čas na pohlavný styk alebo na vykonanie inseminácie.
Prečítajte si: Kedy je správny čas na liečbu neplodnosti?
Bez ultrazvuku si dnes nevieme predstaviť mimotelové oplodnenie (IVF). Lekár sleduje počet a veľkosť rastúcich folikulov a môže stanoviť najvhodnejší čas na ich punkciu a odber vajíčok.
Taktiež samotný odber vajíčok sa robí pod ultrazvukovou kontrolou. Cez stenu pošvy sa zavedie dlhá ihla a pod kontrolou zraku sú jednotlivé folikuly napichávané a tekutina, ktorá obsahuje vajíčko, sa odsáva.
Sú prípady, keď sa žena podrobí opakovaným operáciám vaječníkov pre opakujúce sa cysty a dôsledkom operácií sa natoľko zredukuje tkanivo, že vaječník prestane fungovať.
Prečítajte si: Spermie, vajíčka – darujete?