Dievčatko, ktoré porodila žena z Ukrajiny, je už v Paríži u svojich rodičov

Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach | 29. marec 2022
Dievčatko, ktoré porodila žena z Ukrajiny, je už v Paríži u svojich rodičov
foto: Univerzitná nemocnica L. Pasteura v Košiciach

Po maličkú Joy si francúzski rodičia prišli do Užhorodu osobne. Patria medzi šťastlivcov, ktorým sa v tomto vojnovom čase podarilo ku svojmu vlastnému genetickému dieťaťu dostať.

Stovky malých novorodencov, ktorých priviedli na Ukrajine na svet náhradné matky, alebo by sa mali narodiť v krátkom čase, sa k rodičom dostať nevedia.

Peter Krcho: Na Ukrajine sú deti, ktoré sú deťmi rodičov z iných krajín

"Je ich tam veľmi veľa, rodičia takýchto detí nás požiadali o pomoc. Radi pomôžeme. Tieto bábätká sa rodia  v nejasných podmienkach, v stresových a doslova život ohrozujúcich situáciách.  Nevieme, čo všetko zažívajú počas pôrodu. Sú to deti genetických rodičov z Európy. Sú to malí Európania,“ rozpráva neonatológ Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach Peter Krcho. Táto mimoriadna návšteva na Neonatologickom oddelení UNLP zasiahla aj jeho a celý jeho tím zdravotníkov. „Vnímame to veľmi citlivo. Mali sme  prvú skúsenosť s tým, čo títo rodičia prežívajú. Keď ich vlastné genetické dieťa sa narodí v meste, ktoré je ohrozené vojnou.“

Ukrajinská žena im Joy nielen vynosila, ale statočne niesla pod srdcom stovky kilometrov cez vojnou zmietanú zem až do Užhorodu. Nelly a Julian Lavery na svoje najväčší poklad čakali dlhých desať rokov. 

Dievčatko sa vypýtalo na svet o tri týždne skôr

Francúzski rodičia  sa rozhodli nechať vyšetriť svoje bábätko na Neonatologickom oddelení Univerzitnej nemocnice L. Pasteura Košice, ktoré vedie práve primár Krcho. Na vyšetrenie kvôli okolnostiam, ktoré prežila ukrajinská mama tesne pred pôrodom. Dievčatko sa vypýtalo na svet o tri týždne skôr.

Napriek tomu, že malú Joy očakávali až začiatkom apríla, začala rodiť už počas šialenej cesty z Odesy cez celú Ukrajinu.

„Aj v  tomto prípade sa jednalo o diskrétny nález na mozgu novorodenca, ktorý potvrdil komplikovaný pôrod, ktorým si ukrajinská žena prešla. Napriek všetkým dramatickým a rizikovým okolnostiam, je k dnešnému dňu prognóza dieťaťa dobrá. A nie je ohrozené ďalším presunom lietadlom do Paríža,“ vysvetľuje Peter Krcho, ktorý dieťa vyšetril.

 Peter Krcho

Ukrajina je jednou z krajín, ktorá legálne ponúka možnosť náhradného materstva pre cudzincov za finančný poplatok

Túto možnosť využívajú tisíce párov z Európy, Kanady, ale aj z Číny, či iných krajín sveta. Ročne sa tak na Ukrajine narodí približne 2500 detí. Viaceré médiá, napríklad ČT,  priniesli emotívne reportáže o tom, v akých podmienkach žijú detí, ktoré porodili náhradné mamy a nemôžu sa kvôli vojnovému konfliktu dostať ku svojím genetickým rodičom. 

Vyšetrenie malej Joy - dve hodiny napätia 

Mladá rodina prišla na vyšetrenie do UNLP v piatok večer (25. marca), krátko predtým dorazili do Košíc z Užhorodu.  Vidíme Petra Krcha a jeho tím kolegov pri práci, mladý lekár Marek  Gič prišiel do služby, aby mohol pomôcť aj svojou francúzštinou. Lekárom pri vyšetrení pomáhajú sestričky. Janka Bačová bábätko dokŕmi, kým sa rodičia venujú vypisovaniu správy a zdravotnej dokumentácie.

Peter krcho

Sledujeme tváre rodičov. Na monitore vidia životne dôležité orgány svojho dieťaťa. Postupne jeden za druhým, lekár ich upokojuje, vysvetľuje, čo všetko sa ešte bude u bábätka vyvíjať, a že srdiečko a mozog Joy sú v poriadku. Nelly má slzy v očiach, na tvárach rodičov vidieť, ako im po dlhých hodinách a dňoch padol posledný kameň zo srdca. Z našich zdravotníkov doslova žiari radosť a absolútny pocit spolupatričnosti. Joy je mimoriadne pokojné dievčatko, celé vyšetrenie zvládla statočne. Tak, ako cestu na svet a k rodičom, ktorú by si nikto nedokázal predstaviť. Sobota predpoludním a let domov, do Paríža.

  

BON VOYAGE! ENJOY YOUR LIFE, JOY lúčime sa všetci s dievčatkom a jej rodičmi. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: