Inteligencia sa vraj dedí po matke

Redakcia | 7. august 2021
Inteligencia sa detí po mame

Toto ste vedeli?

Podľa nemeckých vedcov sa inteligencia dedí po matke. Vysvetlili to tým, že gény zodpovedné za inteligenciu, sa nachádzajú v chromozóme X, ktorých má matka dva a otec iba jeden.

Táto štúdia je potvrdená aj výskumom, kedy skúmali viac ako 12 000 mladých ľudí od 14 do 22 rokov, ktorí mali IQ rovnaké ako ich matky, odchýlka bola 15 až 20 bodov. Záver bol ten, že najlepším faktorom na predvídanie inteligencie dieťaťa je inteligencia jeho matky.

Vzťah k matke a inteligencia dieťaťa

Dôležitú úlohu pri vývoji inteligencie detí zohráva aj výchova a vzťah predovšetkým k matke. Je dokázané, že silné puto medzi matkou a dieťaťom do dvoch rokov spôsobuje, že dieťa je sebavedomejšie, zvedavejšie a nemá výkyvy nálady, či neprepadá frustráciám.

Zistili, že vo veku 13 rokov je hipokampus (časť mozgu zodpovedná za konsolidáciu a spracovanie informácií z krátkodobej do dlhodobej pamäti a priestorovú orientáciu) tých detí, ktorým sa dostávalo emocionálnej podpory matky, o 10 % väčší než u detí, ktorých matky si od nich držali emocionálny odstup.

Silné puto s matkou dáva dieťaťu pocit bezpečia, ktorý mu umožňuje objavovať svet a dôveru v riešenie problémov. Oddané, pozorné matky majú navyše tendenciu pomáhať deťom pri riešení problémov a ďalej im pomáhať rozvíjať ich potenciál.

Samozrejme, otcovia zohrávajú rovnako dôležitú úlohu. Vedci poukazujú na to, že celý rad ďalších génovo určených vlastností - ako sú intuícia a emócie - ktoré  môžeme zdediť po otcovi, sú rovnako kľúčom k rozvinutiu inteligencie dieťaťa. 

Newsletter

Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: