Zúbky našich najmenších

Zuzana Balogová | 6. Jul 2013
Zúbky našich najmenších

Odkedy ste si z nemocnice priniesli váš malý uzlíček, prešlo už pár mesiacov. Všímate si, že vaše dieťatko viac sliní, niekedy je nepokojné, plačlivé, všetko by len hrýzlo a občas sa objaví zvýšená teplota. Vtedy takmer každý rodič hovorí : „Rastú mu/jej zúbky“...

Keď sa už konečne ten prvý zúbok prereže, sme natešení a snažíme sa ho čo najskôr zachytiť fotoaparátom. Možno si to neuvedomujeme, ale prvý zúbok predstavuje ďalší míľnik vo vývoji dieťatka.

Prerezávanie zúbkov

Detský chrup má 20 zubov. Oproti „dospeláckemu“, trvalému, ktorý má 32 zubov, mu chýbajú 3 posledné stoličky hore i dolu. To, kedy sa objavia prvé zúbky, do veľkej miere závisí na dedičnosti.

Väčšine detí sa prvý zúbok prereže medzi 5.-7.mesiacom, no sú aj také, ktorým prvý zúbok narastie až po oslave prvých narodenín. U 1. z 5 000 novonarodených detí sa môže stať, že sa dieťatko narodí už s vyrasteným zubom.

Po prerezaní prvého zúbku ostatné predné zuby rastú za ním obyčajne rýchlo. Rastúce zúbky sa dajú rozlíšiť pod ďasnom dieťatka ešte pred ich prerezaním. Na ďasnách najskôr vytvárajú malé biele škvrnky. Neskôr, krátko predtým ako sa prerežú, sa v ďasnách vytvoria malé biele hrčky.

Prečítajte si: Starostlivosť o bábätko. Viete, čo treba urobiť? Otestujte sa!

   

Zvyčajne sa ako prvé prerezávajú dolné stredné rezáky, po nich 2 horné rezáky. Keďže tieto zúbky môžu narásť naraz a rýchlo, poradie ich rastu môže byť mierne odlišné. Stáva sa, že dieťatku narastú 2 alebo 3 zúbky v priebehu niekoľkých dní alebo týždňov. Po prerezaní predných zubov môže nastať dlhšie obdobie bez zúbkov.

Ďalšia fáza rastu zúbkov začína prvými hornými stoličkami, za ktorými nasledujú prvé dolné stoličky. Opäť môže nastať prestávka v raste zubov. Po nej sa prerezávajú očné zuby (sú 4, najskôr rastú horné, potom dolné) a nakoniec sa prerežú 4 druhé stoličky (najskôr dolné, potom horné). Celý proces rastu zubov trvá zvyčajne do 2 a pol až 3 rokov dieťaťa.

Starostlivosť o zúbky

 • Už budúce mamičky by si mali uvedomiť, že zúbky ich dieťatka sa vytvárajú už počas tehotenstva. Preto by mali jesť pestrú stravu a o užívaní akýchkoľvek liekov a výživových doplnkov sa poradiť so svojim lekárom.
 • Už od narodenia je vhodné po každom kŕmení vyčistiť dieťatku ďasná a ústa čistou vlhkou handričkou.
 • Zabezpečte dieťatku dostatočný príjem vápnika (obsahuje ho materské mlieko i náhradná mliečna výživa) a vitamínu D (malým deťom sa podáva aj v liekovej forme, najčastejšie  vo forme kvapiek – Infadin, Vigantol, vhodným zdrojom u väčších detí je vaječný žĺtok, ryby v oleji, mliečne výrobky). Ak dopĺňate vitamín D liekmi, nikdy neprekračujte odporúčanú dávku a používajte len prípravky určené pre deti.
 • Na utíšenie smädu je najlepším nápojom čistá voda.
 • Aspoň do roka neslaďte deťom nápoje ani stravu.
 • Nikdy nenamáčajte cumlík do medu alebo cukru.
 • Zapamätajte si, že jablko alebo pomaranč sú pre detské zúbky lepšie ako jablkový alebo pomarančový džús.
 • Doprajte deťom dostatok mliečnych výrobkov.
 • U väčších detí obmedzte príjem sladkostí a vždy po ich konzumácii vyčistite dieťaťu zuby alebo mu ich utrite čistou handričkou.
 • Ak vaše dieťa musí zjesť nejakú tú sladkosť, radšej mu dajte sušienky ako mäkké karamelky alebo sladké nápoje. Sušienky sa väčšinou od zubov odlepia, zatiaľ čo lepkavé sladkosti sa na zuby prilepia.
 • Neuspávajte dieťa, keď pije z fľaše. Ak dieťa počas kŕmenia či pitia zaspáva, fľašu mu vezmite. Dôvodom je zistenie, že ak dieťaťu podávate sladké lepkavé nápoje, tie môžu zostať v okolí zubov. Baktérie v zubnom povlaku budú počas noci pracovať a rozmnožovať sa. Výsledkom je vznik kyseliny, ktorá začne narúšať zubnú sklovinu ešte predtým, ako dieťatku vyrastú všetky zuby.
 • Najjednoduchším spôsobom čistenia zubov u malých detí je jemná handrička s trochou zubnej pasty. Vštepovať dieťaťu návyk k čisteniu zubov začnite hneď, ako to bude možné. Ak dieťatko trochu podrastie, dajte mu vlastnú zubnú kefku. Aj keď mu to ešte nepôjde ako veľkému, zúbky mu stále dosucha vyutierajte a ani si nevšimne, že väčšinu čistenia ste urobili vy.
 • Pri používaní fluoridov (či už v zubnej paste, fluórovej vode alebo pri užívaní tabliet) majte na pamäti, že jeho malé množstvo zuby ochraňuje ale príliš veľa zuby sfarbuje.
Prečítajte si: 6 faktov o prerezávaní mliečnych zúbkov

  Newsletter

  Zaregistrujte sa do newslettra a získajte prístup k novinkám: